Izraelczycy skarżą się na drogą żywność, wskazując na fakt, że ich żywność jest nawet o 20% droższa niż w pozostałych krajach OECD. Ponadto izraelscy przedsiębiorcy chcą ograniczenia udziału największych dostawców, by poprawić sytuację tych mniejszych.
Komisja Kedmiego, czyli międzyresortowa komisja powołana w celu zbadania stopnia konkurencyjności na rynku żywności i towarów konsumpcyjnych oraz zaproponowania rozwiązań dla obniżenia cen tych produktów przedstawiła raport na temat rynku żywności w Izraelu. W raporcie tym zaleciła rządowi Izraela podjęcie działań mających na celu ograniczenie udziału w tym rynku największych dostawców i dystrybutorów na korzyść małych firm oraz usunięcie barier importowych.
Jak wynika z raportu, izraelscy konsumenci płacili w latach 2008-2010 ceny o 10%-20% wyższe, niż konsumenci pozostałych krajów OECD, choć jeszcze w roku 2005 ceny w Izraelu były o tę samą wartość niższe, niż w OECD.
Raport przypisuje ten drastyczny wzrost cen nadmiernej koncentracji w sektorach produkcji i sprzedaży żywności. W 16 spośród 22 kategorii żywności Izrael zajmuje pierwsze lub drugie miejsce pośród państw OECD pod względem stopnia koncentracji dostawców, a dwóch największych izraelskich dystrybutorów trzyma w swych rękach 64% udziału w rynku.
Komitet zaleca uregulowanie stosunków dostawca-sprzedawca poprzez zabronienie dostawcom nabywania powierzchni na półkach, lokowania w sklepach własnych sprzedawców, zapewniania właścicielom sklepów korzyści od sprzedaży, uzyskiwania wyłączności na konkretny rodzaj towaru lub obniżek wyłącznie na towary konkretnego dostawcy, a także podpisywania umów ustalających cenę minimalną lub gwarantujących minimalny udział w sprzedaży.
Ponadto, raport proponuje szereg kroków zapobiegających nadmiernej koncentracji, włącznie z usuwaniem barier utrudniających wchodzenie na rynek nowym dostawcom i wspomaganiem małych dostawców, przyjęciem europejskich i amerykańskich standardów na licencje importowe oraz zaleceniem Administracji Antymonopolowej, aby sprawdzała, czy nabywanie małych firm przez wielkich dostawców nie godzi w konkurencję na rynku.
Biorąc pod uwagę, że wprowadzenie powyższych regulacji znajdzie swój wyraz na rynku dopiero po upływie około dwóch lat, raport proponuje przejściowe wprowadzenie na ten okres cen nadzorowanych.
7463294
1