Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Izby Rolnicze mają kontrolować sprzedaż państwowych gruntów

5 stycznia 2016
Izby Rolnicze mają sprawować "praktyczną kontrolę" nad sprzedażą państwowych gruntów - zapowiedział minister rolnictwa Stanisław Kalemba po spotkaniu z wicewojewodą zachodniopomorskim i prezesem tamtejszej Izby Rolniczej. Rozmawiano nt. zarzutów rolników wobec ANR ws. sprzedaży ziemi.
Od dwóch tygodni rolnicy protestują w Szczecinie przeciw nieprawidłowej - ich zdaniem - sprzedaży ziemi przez tamtejszą Agencję Nieruchomości Rolnych (ANR). Protestujący uważają, że sprzedaż ziemi prowadzona przez ANR nie poprawia struktury gospodarstw. Ich zdaniem ziemia trafia do osób reprezentujących duże podmioty powiązane z kapitałem zagranicznym; przekonują, że transakcje zawierają podstawione osoby. Rolnicy indywidualni - uważają protestujący - nie są w stanie z nimi konkurować. Protestujący chcą m.in. odwołania dyrektorów szczecińskiej ANR.
Przedstawiciele protestujących rolników na poniedziałkowym spotkaniu się nie stawili.
"Jesteśmy gotowi podpisać porozumienie, w wyniku którego praktyczną kontrolę sprzedaży gruntów dla rolników przejmą sami rolnicy, czyli izby rolnicze na poziomie powiatów" - powiedział dziennikarzom po poniedziałkowym spotkaniu szef resortu rolnictwa. Jego zdaniem żadne rozwiązania ustawowe nie zabezpieczą obrotu ziemią tak, jak sami rolnicy.
Minister zaznaczył, że w ubiegłym tygodniu przetargi na ziemię w woj. zachodniopomorskim zostały zawieszone i prawdopodobnie nie będzie ich do końca roku. Kalemba chce powołać specjalny zespół składający się: z rolników z terenu tego województwa, pracowników Agencji Nieruchomości Rolnych oraz resortu rolnictwa. Zespól miałby zaproponować ewentualne zmiany w przepisach "uszczelniające" proces sprzedaży państwowych gruntów.
Kalemba poinformował, że zamierza prowadzić nadzór nad zachodniopomorskim oddziałem ANR. Zaznaczył, że dopóki nie zbada zarzutów wobec dyrektora tego oddziału, nie zamierza go zwalniać.
W spotkaniu z ministrem uczestniczył prezes Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej Julian Sierpiński, który zaznaczył, że nie reprezentuje protestujących rolników. Jak mówił, rolnicy najpierw chcą poznać propozycje ministra i zastanowić się nad nimi. "Jeżeli idą one w dobrym kierunku, to sygnał do ministra, że siadamy do stołu i punkt po punkcie w szczegółach będziemy analizować i proponować nowe rozwiązania" - powiedział.
Wicewojewoda zachodniopomorski Ryszard Mićko poinformował, że kolejne spotkanie, w którym udział mają wziąć protestujący rolnicy, odbędzie się w dniach 28-29 grudnia. Wybiera się na nie minister Kalemba i prezes ANR.
Szef Agencji Leszek Świętochowski powiedział w poniedziałek PAP, że sprawa ew. zakupu ziemi przez podstawione osoby, tzw. słupy, jest złożona, bo rolnicy biorący udział w przetargach - to osoby do tego uprawnione, czyli zameldowane w danej gminie, mający wykształcenie rolnicze i osobiście prowadzące gospodarstwo rolne. Trudno więc wskazać, która osoba kupuje ziemię dla siebie, a która jest osobą podstawioną. "Jesteśmy gotowi do dyskusji i szukamy rozwiązań systemowych" - zapewnił prezes ANR.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę