W ocenie Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej, ponad połowa rolników z regionu nie skorzysta z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW), jeśli pozostanie on w obecnym kształcie. Zdaniem kółek rolniczych pokrzywdzone są większe gospodarstwa.
Środki z PROW mają służyć poprawie gospodarowania m.in. przez wprowadzenie nowych metod hodowli zwierząt i uprawy roślin, a także nowych technologii, które to umożliwiają.
"Mamy ogromny problem z PROW. W wydaniu rządowym jest on absolutnie nie do zaakceptowania przez zachodniopomorskich rolników" - powiedział w środę dziennikarzom prezes Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej Julian Sierpiński.
Jak mówił, efektem wprowadzenia PROW będzie to, że 70 proc. zachodniopomorskich rolników zrezygnuje z programów rolnośrodowiskowych oraz ekologicznych i nie będzie mogło skorzystać z programu modernizacji gospodarstw, bo nie będzie to dla nich opłacalne.
Rolnicy twierdzą, że PROW jest korzystny dla małych gospodarstw rolnych, a w Zachodniopomorskiem funkcjonują większe gospodarstwa niż w innych częściach kraju. Ich zdaniem, podział środków jest krzywdzący dla tych większych gospodarstw.
Szef kółek rolniczych w Zachodniopomorskiem Jan Kozak powiedział, że w obecnej formie programy rolnośrodowiskowe obejmą jedynie małe gospodarstwa w województwie, czyli około 12 proc. wszystkich gospodarstw. Większe nie skorzystają - dodał.
Kozak powiedział, że korzystniejszy byłby przydział środków na modernizację gospodarstw, uwzględniający liczbę uprawianych hektarów, i podwyższenie kryterium dostępu do wsparcia tak, by mogły korzystać z niego gospodarstwa uzyskujące roczny przychód w wysokości nie do 100 tys. euro, ale do 300 tys. euro.
Zdaniem Kozaka, podział środków z PROW na modernizację gospodarstw jest niesprawiedliwy dla zachodniopomorskiego rolnika. Zachodniopomorskim gospodarzom przyznano na modernizację gospodarstw 2,67 proc. krajowej puli na ten cel, podczas gdy wielkopolskim rolnikom aż 15,68 proc. - dodał Kozak.
Zachodniopomorskie ma uzyskać z PROW 2014-2020 blisko 126,4 mln euro, z czego prawie 74,9 mln euro przeznaczono na modernizację gospodarstw, a prawie 8,2 mln euro na pomoc małym gospodarstwom.
PROW 2014-2020 to 13,5 mld euro przeznaczone na uzupełnienie płatności bezpośrednich, czyli dopłat do posiadanego przez rolnika areału, na które przeznaczono 23,5 mld euro.
W ramach PROW przewidziane jest m.in. wsparcie modernizacji gospodarstw o powierzchni do 300 ha, restrukturyzacji małych gospodarstw rolnych (do 10-11 ha), premie dla rozpoczynających działalność rolniczą gospodarzy, którzy nie ukończyli 40. roku życia, pomoc dla spółek wodnych i wsparcie dla rolnictwa ekologicznego.
9456798
1