Poniżej przedstawiamy stanowisko XIII Walnego Zgromadzenia Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej z dnia 19 grudnia 2014 r. w sprawie sytuacji na rynku rolnym
XIII Walne Zgromadzenie Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej wyraża głębokie niezadowolenie z powodu procesu pogarszania się warunków ekonomicznych produkcji rolnej, spowodowanego nietrafnymi decyzjami rządu.
Samorząd Rolniczy Warmii i Mazur wielokrotnie sygnalizował o stale pogarszającej się sytuacji na rynkach rolnych. Pisma w tej sprawie kierowane były nie tylko do samorządowych
i rządowych władz województwa warmińsko-mazurskiego, ale także do parlamentarzystów z Warmii i Mazur. Jak dotąd nie podjęto żadnych decyzji, aby zapobiec trudnej dla producentów rolnych sytuacji ekonomicznej.
Względna stabilizacja cen żywca załamała się na początku 2014 r. po wykryciu na terenie naszego kraju przypadków afrykańskiego pomoru świń, co stało się przyczyną wprowadzenia przez Rosję embarga na niektóre produkty żywnościowe z Polski. W wyniku tego ceny skupu żywca wieprzowego osiągnęły poziom nie pozwalający na pokrycie kosztów chowu zwierząt, bez szybkich i konkretnych działań Rządu katastrofa na rynku mięsa wieprzowego będzie się pogłębiała.
Walne Zgromadzenie Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej z niepokojem obserwuje sytuację na rynku mleka w Polsce. Spadają ceny mleka i opłacalność jego produkcji. Na trudną sytuację wpłynęło rosyjskie embargo, jak również mniejszy popyt na produkty mleczarskie ze strony zagranicznych odbiorców Dodatkowo na opłacalność wpływają unijne kary, które muszą zapłacić rolnicy za ubiegłoroczne przekroczenia limitów produkcji mleka.
Jako przedstawiciele rolników województwa warmińsko-mazurskiego żądamy:
1.Ustalenia zasad i warunków produkcji rolnej zapewniających opłacalne ceny na produkty rolne w przeciętnych warunkach gospodarowania.
2.Natychmiastowego uruchomienia rekompensat adekwatnych do strat poniesionych przez producentów rolnych spowodowanych embargiem wprowadzonym przez Federację Rosyjską oraz wyrównanie stawek rekompensat do tych wypłacanych rolnikom w innych krajach Unii Europejskiej.
3.Niezwłocznego uruchomienia skupów mięsa wieprzowego, mleka w proszku, masła i serów, ale po cenach realnych, a nie tych, które obecnie obowiązują na potrzeby rezerw materiałowych na obszarze całego kraju.
4.Zlikwidowania kar za przekroczenie kwoty mlecznej w ostatnim roku kwotowania oraz wprowadzenia rekompensat finansowych z tytułu zniesienia kwotowania mleka.
5.Zwiększenia przyznanego limitu litrów na hektar tzw. paliwa rolniczego.
6.Przyspieszenia wypłat dopłat bezpośrednich.
7.Szybkiego wprowadzenia instrumentów umożliwiających przesunięcie spłat kredytów udzielanych przez banki z dopłatą Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz kredytów uzupełniających zaciągniętych na realizację projektów finansowanych ze środków unijnych
8.Wprowadzenie zmian legislacyjnych umożliwiających Państwu regulację maksymalnych stawek marży narzucanych przez sieci handlowe do produktów rolnych
9.Wprowadzenia wyższych kar dla sieci handlowych i producentów żywności wprowadzających konsumentów w błąd, produkujących żywność z dużą zawartością wypełniaczy i związków chemicznych szkodliwych dla konsumentów.
7514503
1