W Targach Horti Expo 2004 wzięło udział ponad 150 firm z 5 krajów: Polska, Niemcy, Holandia, Rosja, Norwegia . Powierzchnia targowa to ponad 4.000 m 2.
Targi HORTI EXPO to największa tego typu impreza w centralnej Polsce.
Dotychczas najliczniej reprezentowany na Horti Expo był sektor kwiatów oraz firm produkujących sprzęt, materiały do produkcji ogrodniczej i rolniczej, środki ochrony roślin oraz nawozy. Od tego roku do kwietniowego kalendarza imprez targowych dołączyły Targi Agroturystyczne, które odbywają się w tym samym terminie co Horti Expo.
Horti Expo 2004
Sprzęt rolniczy i ogrodniczy, konstrukcje i urządzenia do szklarni, rośliny, środki chemiczne, publikacje branżowe to wszystko znajdowało się na stoiskach targowych i kiermaszowych. Na kiermaszu można było kupić zarówno rośliny jak i narzędzia służące tak profesjonalistom jak i amatorom. W sprzedaży były sadzonki kwiatów, krzewów, drzew owocowych i ozdobnych. Dużo było kwiatów doniczkowych i ciętych, artykułów dekoracji wnętrz.
Polski Związek Pszczelarski wystawił bogatą ofertę produktów. Można było zasięgnąć informacji na temat założenia pasiek, zakupu hodowlanych matek, tak aby ta produkcja przynosiła jak największy dochód. Zielarze, oferowali zioła i preparaty ziołolecznicze oraz informowali o ich zastosowaniu.
W tym roku swoje stoiska miały Agencje: Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Rynku Rolnego. Podczas Targów można było dowiedzieć się o programach sektorowych: rolnictwo oraz rozwój obszarów wiejskich, uzyskać pomoc w wypełnieniu wniosku o wpis do ewidencji gospodarstw oraz wniosku o dopłaty bezpośrednie.
Bogate były oferty polskiej hodowli kwiatów, podłoży, dużo nowości technicznych związanych z produkcją szklarniową. Łączna powierzchnia wystawiennicza i kiermaszowa w tym roku to ponad 7000 m 2.
Głównymi organizatorami IX MT Horti Expo byli: WR-SRH Bronisze, Międzynarodowe Centrum Targowe, współorganizatorami: Wydawnictwo Hortpress, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Ogrodnictwa, Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie, a od 2004 roku współpracuje przy targach Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Rolnictwa.
Targom Horti Expo patronował Minister Rolnictwa, Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Patronami medialnymi byli: Telewizja Polska, oraz Wydawnictwo Hortpress, wydawca czasopism „Owoce, Warzywa, Kwiaty” i „Rośliny Ozdobne”. Rokrocznie przyznawane są nagrody Złotego Hortusa oraz Puchary Ministra Rolnictwa, Rektora SGGW i Prezesa WR-SRH, Prezesa SITO i Prezesa Fundacji na Rzecz Rynków Rolnych.
Szczegółowe informacje o tegorocznych Wystawcach zamieszczone zostały w katalogu Targów Horti Expo 2004.
Czynna była także Giełda Antyków i Staroci, na której można było kupić wazony, kndelabry, lichtarze, zastawę stołową oraz meble pochodzące z IX wieku.
Targi Agroturystyczne „Europo Witaj”
Organizowane pod patronatem Wojewody Mazowieckiego Targi Agroturystyczne to nie tylko okazja na znalezienie ciekawej oferty wakacyjnej lub weekendowej, ale także możliwość zaopatrzenia się w smaczną i zdrową żywność, produkowaną metodami tradycyjnymi i ekologicznymi. Zwiedzający mogli zapoznać się z całorocznymi ofertami agroturystycznymi. 90 gospodarstw agroturystycznych przedstawiło walory przyrodnicze swoich regionów i warunki wypoczynku.
Organizatorzy proponowali uczestniczenie w obrzędach ludowych: kiszenie kapusty i wesele kurpiowskie. Można było także wybić w warsztacie kowalskim okolicznościową monetę, ulepić garnek na kole garncarskim, poznać tajniki tkania na krosnach.
Stoiska kiermaszowe prezentowały wyroby rękodzieła ludowego i sztuki ludowej. Zwiedzający mogli degustować lokalne potrawy. W ofercie kiermaszowej poza smacznymi domowymi wyrobami dostępne były także te pochodzące z certyfikowanych ekologicznych upraw.
Targi Agrturystyczne organizowane są przez Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie.
Historia Targów Horti Expo
Pierwsze Targi HORTI EXPO odbyły się w 1996 roku w Hali „Mera” w Warszawie, przez kolejne 5 lat targi organizowane były na Ursynowie, na terenie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Od trzech lat miejscem targów jest Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy Bronisze.
W 1996 roku wystawiło się około 50 firm. Targi zwiedziło 3500 osób. W 2003 roku Targi Horti Expo odwiedziło blisko 25 tysięcy osób. Szacuje się, że ogółem, od 1996 roku targi zwiedziło ponad 120 tysięcy osób. Od pierwszej edycji patronem jest Minister Rolnictwa. Podczas targów prowadzone były seminaria branżowe: rośliny balkonowe i rabatowe, szkółkarstwo ozdobne, podłoża i nawozy w ogrodnictwie, marketing produktów ogrodniczych.
Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A. Bronisze to największy i najnowocześniejszy tego typu obiekt w Europie Środkowo – Wschodniej. Powierzchnia zabudowana zajmuje 35 hektarów. Rokrocznie sprzedaje się na rynku ponad 700 tysięcy ton owoców i warzyw. Większościowym udziałowcem jest Skarb Państwa (57%). Jednak udział producentów i przedsiębiorców w kapitale akcyjnym jest znaczny i wynosi 23%. Akcjonariuszami WR-SRH S.A. Bronisze jest ponad 800 podmiotów prawnych lub fizycznych. Otwarcie Rynku nastąpiło w 1999 roku. Średnio na Rynek wjeżdża ponad 5500 samochodów. W czasie sezonu produkcyjnego dziennie odwiedza Rynek ponad 10.000 sprzedających i kupujących. Przychody za 2003 rok wyniosły 35 milionów złotych, zysk operacyjny prawie 10 milionów.
Każdego dnia publikowana jest ceduła cenowa około 90 gatunków owoców i warzyw krajowych i z importu oraz około 50 gatunków kwiatów ciętych i doniczkowych. O cenach można dowiedzieć się także przez telefon dzięki czynnej całą dobę infolinii.
W Konkursie "Złoty Hortus"organizowanym w trakcie IX Międzynarodowych Targów HORTI EXPO'2004 postanowiono przyznać nagrody i wyróżnić poszczególne firmy:
1. Przyznać nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
2. Przyznać statuetkę "Złotego Hortusa"
3. Przyznać statuetkę "Złotego Hortusa" Rektora Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego
4. Przyznać nagrodę Prezesa Warszawskiego Rolno - Spożywczego Rynku Hurtowego S.A. Bronisze
5. Przyznać puchar Prezesa SITO
6. Przyznać wyróżnienie Prezesa Wydawnictwa Hortpress
7. Przyznać wyróżnienia: