Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

IX Kongres Gmin Wiejskich RP

21 października 2008
W dniach 23 – 24 października w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się IX Kongres Gmin Wiejskich RP.
Tegoroczny Kongres jest podzielony na dwie części. W jego przededniu 23 października zorganizowana będzie sesja warsztatowa kongresu w formie konferencji, której celem będzie przybliżenie zagadnień z finansowaniem inwestycji na obszarach wiejskich i wypracowanie rekomendacji do zaprezentowania na sesji plenarnej Kongresu.
Jak informują organizatorzy  jednym z głównych tematów IX Kongresu Gmin Wiejskich RP jest debata o projektowanych zmianach w realizacji i finansowaniu zadań oświatowych. Związek Gmin Wiejskich RP popiera przyjęty kierunek zmian, ale z zastrzeżeniem zapewnienia odpowiednich warunków do wprowadzenia reformy oświatowej.
Tematyka IX Kongresu
23 października - sesja warsztatowa
Sesja warsztatowa poświęcona będzie jednym z poważniejszych problemów gminy wiejskich - "Finansowaniu i realizacji inwestycji na obszarach wiejskich". W jej trakcie będą omawiane tematy z obszaru:
propozycje zmian w ustawie prawo budowlane i ustawie o zagospodarowaniu przestrzennym
wyzwania inwestycyjne gmin w najbliższych latach (planowane wystąpienia z obszarów: zobowiązań traktatowych Polski w realizacji inwestycji "środowiskowych", inwestycje podnoszące jakość życia mieszkańców)
możliwości współfinansowania inwestycji z funduszy europejskich
jakie mamy alternatywy finansowania inwestycji (planowane wystąpienia z obszarów: obligacje, leasing, montaże finansowe)
inwestycje podnoszące funkcjonowanie urzędów gmin i jakość obsługi mieszkańców (planowane wystąpienia z obszarów: budowanie strategii informatyzacji gminy; wymogi prawne obecne i planowane oraz sposoby ich realizacji - elektroniczna skrzynka podawcza, podpis elektroniczny; propozycje działań usprawniających funkcjonowanie urzędów, itp.)
formy wsparcia gmin wiejskich dla inwestycji z zakresu zasobów ludzkich (planowane wystąpienia z obszarów: inwestycje w rozwój infrastruktury oświatowo-sportowej, przeciwdziałanie "wykluczeniu cyfrowemu")
czy w gminach wiejskich można realizować inwestycje z obszaru innowacyjnej gospodarki? (planowane wystąpienia z obszarów: rozbudowa infrastruktury teleinformatycznej, podniesienie poziomu umiejętności zasobów ludzkich, alternatywne źródła energii)
Do udziału w konferencji zaproszeni zostali przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Na sesji roboczej przewidujemy prezentacje firm i instytucji związanych z finansowaniem i realizacją inwestycji na obszarach wiejskich, które będą elementem uzupełniającym merytoryczne wystąpienia przedstawicieli ministerstw i samorządów.
24 października - sesja plenarna
Sesja plenarna będzie szerokim forum dyskusji o kluczowych problemach gmin wiejskich z udziałem przedstawicieli Rządu i Parlamentu (zaproszeni zostali: Premier RP, Marszałek Sejmu, Ministrowie: Rozwoju Regionalnego, Edukacji, Finansów, Administracji i Spraw Wewnętrznych, Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz przedstawiciele Parlamentu Europejskiego - m.in. Jerzego Buzka). Główne tematy sesji plenarnej:
Gmina wiejska dziedzictwem narodowym
Polityka Państwa w realizacji zadań oświatowych na obszarach wiejskich
Propozycje zmian legislacyjnych związanych z samorządem lokalnym i obszarami wiejskimi
Realizacja i finansowanie inwestycji na obszarach wiejskich (przedstawienie m.in. rekomendacji z sesji warsztatowej).

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę