W Polsce przypada 12 komputerów na 100 mieszkańców, w Unii 28 - ponad dwukrotnie więcej, w USA - siedem razy więcej.
Dostęp do internetu ma co trzeci Polak powyżej 15 roku życia. W sumie na informatykę wydaje się u nas na osobę 104 euro rocznie - 1/7 tego, co w Unii.
Polski rynek IT szacowano w ubiegłym roku na prawie 4 mld euro, w tym roku na pół miliarda więcej, a w 2005r. prawie miliard euro więcej. W następnych latach wzrost ten wynosić będzie od 10 do 15% rocznie. Polskie firmy komputerowe dostarczają przede wszystkim systemy informatyczne dla przedsiębiorstw, co stanowi 30% rynku.
- Naszymi hitami eksportowymi mogą być programy multimedialne do nauki języków, oprogramowanie do komórek i palmtopów oraz systemy billingowe. - mówi Paweł Prokop z ComArch S.A.
Pierwszym na świecie ośrodkiem skupiającym firmy związane z informatyką i telekomunikacją była kalifornijska Dolina Krzemowa - nadal jeden z największych światowych centrów.
W Polsce powstały - m.in. w Gdańsku i Krakowie, Łodzi i we Wrocławiu. Skupiają takie firmy jak: ComArch, Intel czy Motorola. O ich sukcesie zadecydują przede wszystkim wiedza i wykwalifikowana kadra informatyczna.