Wśród rolników wiele wątpliwości budzi interpretacja przepisów ustawy z dnia 26 stycznia 2007 o płatnościach od gruntów rolnych i płatności cukrowej dotyczących przyznawania przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa płatności od upraw roślin energetycznych.
Zdaniem zarządu Kujawsko – Pomorskiej Izby Rolniczej obecnie w szczególnie niejasnej sytuacji znaleźli się liczni dzierżawcy i właściciele większych gospodarstw posiadających gorzelnie, którzy chcą w tych gorzelniach, ze zbóż wyprodukowanych we własnym gospodarstwie, wytwarzać spirytus surowy-bioetanol, jako biokomponent do produkcji biopaliw.
- Na gruncie powyższego stanu faktycznego powstają następujące wątpliwości
Czy wnioskodawca ubiegający się o płatność od upraw roślin energetycznych wyprodukowanych we własnym gospodarstwie i zużytych do produkcji bioetanolu we własnej gorzelni jest traktowany, jako ten który wykorzystał lub przetworzył roślinę energetyczną w gospodarstwie w rozumieniu art. 7 ust 3 pkt 3 lit b ustawy , czy też jako ten, który dostarczył roślinę energetyczną do zatwierdzonego podmiotu w rozumieniu art. 7 ust 3 pkt 3 lit b ( gorzelnia ma status zatwierdzonego podmiotu w związku z planowanym skupem zewnętrznym) W konsekwencji powyższych wątpliwości powstaje pytanie czy w opisanej sytuacji załącznikiem do wniosku o przyznanie płatności powinna być deklaracja o wykorzystaniu lub przetworzeniu roślin energetycznych na cele energetyczne w gospodarstwie, czy też umowa pomiędzy rolnikiem uprawiającym roślinę energetyczną a tym samym rolnikiem jako podmiotem prowadzącym gorzelnie. Wątpliwości budzi zwłaszcza dopuszczalność zawierania umowy z samym sobą szczególnie tam gdzie gorzelnia nie jest wyodrębniona prawnie od działalności rolniczej gospodarstw – mówi Paweł Święconek , dyrektor Biura Kujawsko - Pomorskiej Izby Rolniczej.