Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Informatyzacja gmin wiejskich

27 czerwca 2005
W ramach programu e-Vita, którego celem jest popularyzacja zastosowań informatyki wśród społeczności wiejskich w Polsce, firma Infovide przygotowała założenia do strategii informatyzacji sześciu gmin. Mają one pomóc w praktycznym przygotowaniu wybranych społeczności (gmin) do korzystania z możliwości rozwoju społeczno-gospodarczego, jakie dają nowe technologie.  

Założenia do strategii zostały przygotowane w ramach programu „Wieś aktywna. Budowanie społeczeństwa informacyjnego – e-Vita”. Program jest partnerskim przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Cisco Systems Poland oraz Fundacji Wspomagania Wsi. Program finansowany jest w całości ze źródeł prywatnych a fundusze na jego realizację pochodzą od wszystkich trzech partnerów. Obejmuje on sześć niewielkich gmin z terenu całego kraju: Białogard (woj. zachodniopomorskie), Cekcyn (woj. kujawsko-pomorskie), Mały Płock (woj. podlaskie), Recz (woj. zachodniopomorskie), Stoszowice (woj. dolnośląskie) oraz Zelów (woj. łódzkie). Zostały one wybrane spośród 83 gmin, które złożyły wnioski o udział w programie.

W ramach programu w wybranych gminach zbudowane zostaną sieci dostępu radiowego umożliwiające mieszkańcom korzystanie z Internetu oraz komunikację z najważniejszymi instytucjami i organizacjami w gminie. Prowadzone są również szkolenia z wykorzystania sieci. Dofinansowywane są lokalne inicjatywy internetowe oraz tworzenie lokalnych aplikacji i witryn. Działania zaplanowane w ramach e-Vity skierowane są przede wszystkim do samorządu, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i młodzieży. Realizacja programu ma zakończyć się w lipcu 2005 roku.

Jednym z elementów programu było przygotowanie założeń do strategii informatyzacji wybranych gmin na lata 2004–2007. Przygotowano je na podstawie materiałów i informacji zebranych podczas warsztatów strategicznych przeprowadzonych z udziałem przedstawicieli gmin. Założenia uwzględniają wcześniejsze dokumenty strategiczne wypracowane w gminach, powiatach i województwach, a także strategie narodowe, w tym „Strategię informatyzacji Rzeczypospolitej Polskiej – ePolska na lata 2004-2006”.

Założenia stanowią jedynie zarys przyszłej strategii informatyzacji, której przygotowanie wymaga dokładniejszego rozpoznania potrzeb gmin i aktywnego udziału ich mieszkańców. Mamy nadzieję, że przygotowane w ramach programu dokumenty będą służyły samorządom jako pomoc przy podejmowaniu inicjatyw związanych z informatyzacją ich gmin również po jego zakończeniu  –  powiedziała Klara Malecka, kierownik programu z Fundacji Wspomagania Wsi.

Założenia do strategii informatyzacji zawierają analizę słabych i silnych stron gminy oraz szans i zagrożeń związanych z otoczeniem informatyzacji, wypracowaną z przedstawicielami gminy wizję, misję i cele strategiczne informatyzacji, wybrane dziedziny zastosowań IT, priorytety i program działania (propozycje projektów), umożliwiające przeprowadzenie audytu przedwdrożeniowego do budowy sieci w gminach.

Korzyści uzyskane przez beneficjantów programu oraz wypracowane modele działań, możliwości zastosowań, a także konkretne przedsięwzięcia z wykorzystaniem informatyki zrealizowane w wybranych gminach, mają służyć jako przykład oraz stanowić zachętę i inspirację do podejmowania podobnych inicjatyw przez inne społeczności wiejskie.

Przygotowane przez Infovide dokumenty dostępne są w Witrynie Wiejskiej, powstałej również w ramach programu e-Vita - http://www.witrynawiejska.org.pl.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę