Założenia do strategii zostały przygotowane w ramach programu „Wieś aktywna. Budowanie społeczeństwa informacyjnego – e-Vita”. Program jest partnerskim przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Cisco Systems Poland oraz Fundacji Wspomagania Wsi. Program finansowany jest w całości ze źródeł prywatnych a fundusze na jego realizację pochodzą od wszystkich trzech partnerów. Obejmuje on sześć niewielkich gmin z terenu całego kraju: Białogard (woj. zachodniopomorskie), Cekcyn (woj. kujawsko-pomorskie), Mały Płock (woj. podlaskie), Recz (woj. zachodniopomorskie), Stoszowice (woj. dolnośląskie) oraz Zelów (woj. łódzkie). Zostały one wybrane spośród 83 gmin, które złożyły wnioski o udział w programie.
W ramach programu w wybranych gminach zbudowane zostaną sieci dostępu radiowego umożliwiające mieszkańcom korzystanie z Internetu oraz komunikację z najważniejszymi instytucjami i organizacjami w gminie. Prowadzone są również szkolenia z wykorzystania sieci. Dofinansowywane są lokalne inicjatywy internetowe oraz tworzenie lokalnych aplikacji i witryn. Działania zaplanowane w ramach e-Vity skierowane są przede wszystkim do samorządu, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i młodzieży. Realizacja programu ma zakończyć się w lipcu 2005 roku.
Jednym z elementów programu było przygotowanie założeń do strategii informatyzacji wybranych gmin na lata 2004–2007. Przygotowano je na podstawie materiałów i informacji zebranych podczas warsztatów strategicznych przeprowadzonych z udziałem przedstawicieli gmin. Założenia uwzględniają wcześniejsze dokumenty strategiczne wypracowane w gminach, powiatach i województwach, a także strategie narodowe, w tym „Strategię informatyzacji Rzeczypospolitej Polskiej – ePolska na lata 2004-2006”.
Założenia stanowią jedynie zarys przyszłej strategii informatyzacji, której przygotowanie wymaga dokładniejszego rozpoznania potrzeb gmin i aktywnego udziału ich mieszkańców. Mamy nadzieję, że przygotowane w ramach programu dokumenty będą służyły samorządom jako pomoc przy podejmowaniu inicjatyw związanych z informatyzacją ich gmin również po jego zakończeniu – powiedziała Klara Malecka, kierownik programu z Fundacji Wspomagania Wsi.
Założenia do strategii informatyzacji zawierają analizę słabych i silnych stron gminy oraz szans i zagrożeń związanych z otoczeniem informatyzacji, wypracowaną z przedstawicielami gminy wizję, misję i cele strategiczne informatyzacji, wybrane dziedziny zastosowań IT, priorytety i program działania (propozycje projektów), umożliwiające przeprowadzenie audytu przedwdrożeniowego do budowy sieci w gminach.
Korzyści uzyskane przez beneficjantów programu oraz wypracowane modele działań, możliwości zastosowań, a także konkretne przedsięwzięcia z wykorzystaniem informatyki zrealizowane w wybranych gminach, mają służyć jako przykład oraz stanowić zachętę i inspirację do podejmowania podobnych inicjatyw przez inne społeczności wiejskie.
Przygotowane przez Infovide dokumenty dostępne są w Witrynie Wiejskiej, powstałej również w ramach programu e-Vita - http://www.witrynawiejska.org.pl.