Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Informacja o ustawie o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej

8 marca 2007
Ustawa z dn. 7 grudnia 2006 r. o zmianie ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej i niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 245, poz. 1775) wprowadziła do porządku prawnego zasady proceduralne związane z udzielaniem pomocy publicznej w rolnictwie lub rybołówstwie, tj.: notyfikowanie, monitorowanie i sprawozdawczość z pomocy publicznej w rolnictwie i rybołówstwie.

W prawodawstwie wspólnotowym następujące akty prawne regulują kwestie związane wyłącznie z pomocą publiczną w rolnictwie i rybołówstwie:
  • Wytyczne Wspólnoty w sprawie pomocy państwa w sektorze rolnym i leśnym na lata 2007-2013 (Dz. Urz. UE C 319 z 27.12.2006, str. 1),
  • Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1857/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z wytwarzaniem produktów rolnych oraz zmieniające rozporządzenie (WE) nr 70/2001 (Dz. Urz. UE L 358 z 16.12.2006, str. 3),
  • Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1860/2004 z dnia 6 października 2004 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy w ramach zasady de minimis dla sektora rolnego i sektora rybołówstwa (Dz. Urz. UE L 325 z 28.10.2004, str. 4),
  • Wytyczne dla celów analizy pomocy państwa dla rybołówstwa i akwakultury (Dz. Urz. UE C 229 z 14.9.2004, str. 5),
  • Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1595/2004 z dnia 8 września 2004 r. w sprawie stosowania art. 87 i art. 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z produkcją, przetwórstwem i obrotem produktami rybołówstwa (Dz. Urz. UE L 291 z 14.9.2004, str. 3)

Ustawa nakłada na ministra właściwego do spraw rolnictwa obowiązek monitorowania wielkości pomocy publicznej udzielonej w rolnictwie lub rybołówstwie, w tym w szczególności przestrzegania krajowego limitu pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (w rolnictwie: 44.895.000 euro oraz w rybołówstwie: 1.652.100 euro).

W przypadku udzielenia pomocy publicznej w ramach pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, podmiot udzielający pomocy jest zobowiązany do wydania zaświadczenia o udzielonej pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie. Przy obliczaniu pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie nie wlicza się pomocy publicznej udzielonej w ramach programu pomocowego, pomocy indywidualnej oraz pomocy indywidualnej na restrukturyzację, zatwierdzonych przez Komisję Europejską oraz pomocy udzielanej w ramach wyłączeń grupowych i pomocy de minimis (art. 5 ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej).
W celu monitorowania pomocy publicznej w rolnictwie lub rybołówstwie podmioty udzielające wsparcia publicznego są zobowiązane do przesyłania sprawozdań.

Zakres sprawozdań o udzielonej pomocy publicznej w rolnictwie lub rybołówstwie, sprawozdań o udzielonej pomocy publicznej w rolnictwie lub rybołówstwie na duże projekty inwestycyjne, a także sprawozdań o udzielonej pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, a także terminy składania tych sprawozdań, okresy sprawozdawcze oraz ich wzory zostaną określone w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie sprawozdań o udzielonej pomocy publicznej w rolnictwie lub rybołówstwie oraz informacji o nieudzielaniu pomocy dostępnym.

W projekcie rozporządzenia zaproponowano, iż:
- sprawozdania o udzielonej pomocy publicznej w rolnictwie lub rybołówstwie będą przedkładane za poszczególne lata kalendarzowe w terminie 30 dni od dnia zakończenia danego roku kalendarzowego,
- sprawozdania o udzielonej pomocy publicznej w rolnictwie lub rybołówstwie na duże projekty inwestycyjne będą przedkładane w terminie 7 dni od dnia udzielenia pomocy publicznej,
- sprawozdania o udzielonej pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie będą przedkładane za poszczególne miesiące roku kalendarzowego w terminie 20 dni od dnia zakończenia danego miesiąca
na formularzach stanowiących załączniki do ww. rozporządzenia. Podmioty udzielające pomocy zostały również zobowiązane do przedstawiania informacji o nieudzielaniu pomocy publicznej w rolnictwie lub rybołówstwie w danym okresie sprawozdawczym.

Sprawozdania, o których mowa wyżej, dotyczą:
Obowiązek sprawozdawczy dotyczy zatem wszystkich podmiotów udzielających pomocy publicznej w rolnictwie i rybołówstwie ze środków krajowych. Obowiązkowi temu nie podlegają podmioty realizujące programy współfinansowane ze środków budżetu wspólnotowego gdyż dla tych programów sprawozdawczość jest realizowana zgodnie z odrębnymi przepisami unijnymi i krajowymi.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę