MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Informacja ARiMR o stanie wdrażania SPO Rybołówstwo i przetwórstwo ryb 2004-2006

20 kwietnia 2005

Wszystkie działania w zakresie realizacji Sektorowego Programu Operacyjnego „Rybołówstwo” prowadzone są na podstawie procedur zgodnych z rozporządzeniami Komisji Europejskiej i programu przygotowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Najwięcej wniosków, w zakresie SPO Ryby, zgłosili w zakresie: uzyskania premii za złomowanie statków rybackich i związanych z tym rekompensat za utratę stanowiska pracy przez rybaków.

Żeby jednak otrzymać premię za złomowanie statku lub rekompensatę należy spełnić szereg warunków. Do uzyskania premii niezbędna jest fizyczna likwidacja statku i przedstawienie decyzji o wykreśleniu danej jednostki z Rejestru Statków Rybackich. Takich decyzji do końca 2004 roku wydano zaledwie 27 a do chwili obecnej łącznie 124.

Rozpatrywanie wniosków o rekompensatę za utracone stanowisko pracy może się rozpocząć dopiero po zniszczeniu statku rybackiego. Nie ma więc znaczenia kiedy rybak złożył wniosek o rekompensatę, bo rozpatrywanie wniosku rozpocznie się dopiero po zlikwidowaniu i wyrejestrowaniu jego warsztatu pracy, którym był jego macierzysty statek. Takich wyrejestrowanych statków jest obecnie tylko 124 i tylko rybacy zatrudnieni w przeszłości na tych statkach mają prawo do rekompensaty.

Wnioski dotyczące zarówno złomowania, jak i rekompensat są weryfikowane, sprawdzana jest kompletność niezbędnych załączników i rzetelność danych, po czym przekazywane są do Komitetu Sterującego złożonego głównie z rybaków i ich przedstawicieli. Rybacy to mała społeczność i wszyscy znają wzajemnie swoich kolegów, ich sprzęt i problemy. Komitet opiniujący zbiera się okresowo jeśli rybacy złożą kilkadziesiąt wniosków. Wnioski zaopiniowane pozytywnie wracają do Oddziałów Regionalnych ARiMR, gdzie rybacy – właściciele statków zapraszani są do podpisywania umów. Po realizacji umowy, fizycznej likwidacji statku, armatorzy składają udokumentowane wnioski o płatność. Po ich autoryzacji Oddziały Regionalne składają zlecenia płatności do Centrali ARiMR. Po ich kolejnej weryfikacji łączne zapotrzebowania na środki przekazywane są do MRiRW i dalej do Ministerstwa Finansów. Całą tę ścieżkę postępowania, chociaż przedstawioną w uproszczeniu, pokazano żeby uświadomić wszystkim, że są to pieniądze publiczne i trzeba zadbać, aby wydatkowane były sprawiedliwie, a więc tym, którym się należą.

W przypadku rekompensaty za utracenie stanowiska pracy podpisanie umowy jest równoznaczne ze złożeniem wniosku o płatność.
Pierwsze umowy na uzyskanie rekompensat Oddziały Regionalne mogły podpisać z rybakami na przełomie marca i kwietnia bieżącego roku. Pierwsze zapotrzebowanie na wypłatę rekompensat dla 134 rybaków zostały już złożone do MRiRW na miesiąc kwiecień.
W przededniu Świąt Wielkanocnych przelano na konta 43 rybaków pierwsze premie za likwidację ich statków w wysokości 24 mln. zł. Oznacza to, że system zaczyna działać i realizowane są zapotrzebowania na środki z lutego i marca.

W najbliższym czasie wypłacona zostanie kolejna transza premii za złomowanie w wysokości 58, 4 mln dla 58 właścicieli zezłomowanych statków oraz, po raz pierwszy, 5,5 mln zł na rekompensaty za utracone stanowiska pracy.

W świetle powyższego trzeba stwierdzić, że nie liczy się kiedy został złożony wniosek o rekompensatę za utratę miejsca pracy, bo podpisanie umowy za tę rekompensatę jest możliwe dopiero po zezłomowaniu statku, a więc likwidacji „miejsca” zatrudnienia rybaków.
Należy podkreślić, że na koniec kwietnia za złomowanie statków otrzyma rekompensaty 101 właścicieli na 124 wyrejestrowanych statków, a ekwiwalent za utratę miejsca pracy 134 rybaków, bo tyle umów zostało podpisanych do początku kwietnia.
Kolejne podpisywane umowy w kwietniu do początku maja zostaną wypłacone pod koniec maja.


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę