Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Indie chcą wesprzeć lokalny przemysł cukierniczy

3 grudnia 2015
FAMMU/FAPA podała, że hinduskie władze rozważają zwiększenie cła importowego na cukier, żeby w ten sposób wesprzeć lokalny sektor cukrowniczy.
Rozważane są także niskooprocentowane pożyczki dla cukrowni i dopłaty eksportowe. Zbiory trzciny cukrowej w dwóch jej największych ośrodkach upraw w Indiach: w stanach Maharasthra i Uttar Pradesh zwykle zaczynają się w listopadzie, ale w tym roku są opóźnione, bo plantatorzy nie mogą osiągnąć porozumienia z producentami w sprawie ceny za trzcinę cukrową. Władze stanu Uttar Pradesh zaproponowały cenę w wysokości 2800 rupii indyjskich za tonę trzciny cukrowej (około 139 złotych za tonę). Farmerzy domagają się 3300 INR/t, a producenci 225 INR/t.
W poprzednim sezonie płacono 2800 rupii za tonę surowca. Producenci twierdzą jednak, że ceny cukru spadły na tyle, że więcej nie mogą zapłacić. W stanie Maharasthra negocjacje cenowe zakończyły się fiaskiem. Plantatorzy domagali się ceny rzędu 3000-3500 rupii za tonę surowca. Producenci nie zgodzili się na taką kwotę. Według informacji od hinduskich urzędników producenci cukru chcieliby wprowadzenia 60% cła ad valorem na cukier, dopłat produkcyjnych i wywozowych, które zapewniłyby eksport około 4 mln ton cukru. Produkcja oczekiwana jest na poziomie 25 mln ton, o około 2 mln ton wyższym niż konsumpcja.
Zapasy wynoszą zaś około 8,8 mln ton. Z tego też powodu ceny cukru w Indiach spadają, ale i tak są wyższe niż na giełdach, co sprawia, że wywóz jest nieopłacalny. Jeśli negocjacje cenowe się przedłużą, to może się to negatywnie odbić nie tylko na zbiorach i produkcji cukru, ale przede wszystkim na finansach plantatorów.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę