FAMMU/FAPA podała, że hinduskie władze zapowiedziały wsparcie finansowe, które miałoby pozwolić na eksport 4 mln ton cukru. Subsydia wywozowe mają pozwolić na dodatkowe zarobki i rozładować napiętą sytuację w sektorze cukru.
Pod koniec 2013 roku plantatorzy nie mogli osiągnąć porozumienia z producentami w sprawie cen za surowiec. Doszło do protestów, opóźniła się kampania, co może negatywnie wpłynąć na wysokość produkcji cukru. To druga forma pomocy. Wcześniej władze zapowiedziały uruchomienie systemu pożyczek w wysokości 76 miliardów rupii indyjskich (około 1,15 mld USD), które miałyby pomóc zapłacić producentom za surowiec.
Zaproponowano także system podziału zysku ze sprzedaży cukru (70- 75% miałoby być przeznaczone na zapłatę rolnikom za trzcinę). Według producentów cukru w Indiach obecnie średnie koszty produkcji cukru w tym kraju wynoszą 26,5 tys. rupii za tonę (około 1300 zł/t), a ceny światowe są niższe o około 4,5 tys. rupii za tonę (około 220 zł/t). negocjacje w sprawie wysokości dopłat eksportowych trwają. Nieoficjalnie mówi się, że władze zaproponowały wsparcie rzędu 2390 INR/t. Związek producentów cukru w Indiach ISMA sugerował zaś, że subsydia powinny wynieść 3,5 tys. INR/t.
Dopłaty eksportowe do cukru nie są nowym pomysłem. W Indiach w sezonie 2007/08 władze dopłacały 1450 INR/t do wywozu cukru, którego (subsydiowany) wolumen wyniósł w sumie 6 mln ton. Pod koniec stycznia 2014 roku ceny cukru w Indiach wynosiły około 3000 INR/t i były o 13% niższe w relacji rocznej. Produkcja cukru w sezonie 2013/14 szacowana jest na około 25 mln ton, zużycie na 23 mln ton, zapasy początkowe wynoszą zaś 8,8 mln ton. Decyzja o subsydiowaniu wywozu 4 mln ton cukru z Indii może mieć deprecjonujący wpływ na światowe ceny cukru.