Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Indeks biznesu wskazuje na nadchodzące spowolnienie

9 lipca 2012
Indeks Biznesu PKPP Lewiatan, po półrocznej względnej stabilizacji, w czerwcu spadł o kilka punktów. Wskazuje to na nadchodzące do naszego kraju spowolnienie gospodarcze - poinformowała w komunikacie Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
"Indeks roczny spadł o dwa punkty do 38 pkt i osiągnął wartość sprzed dwóch lat, półroczny stracił trzy punkty, a kwartalny cztery. Wszystkie są wyraźnie poniżej 50 pkt" - napisano w komunikacie.
"W pierwszej połowie roku popyt krajowy będzie podtrzymywany jeszcze przez inwestycje publiczne związane z Euro i funduszami unijnymi. Później małe są szanse, by lukę popytową wypełniły inwestycje prywatne, wobec konsolidacji fiskalnej i zaostrzenia polityki monetarnej" - dodano.
"Po półrocznej stabilizacji indeksów mamy teraz już wyraźną tendencję spadkową. Wydaje się, że przewidywane spowolnienie właśnie nadchodzi z kilku-kwartalnym opóźnieniem w stosunku do załamania koniunktury na świecie" - dodano.
Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 proc. PKB rocznie.
Indeks popytu globalnego ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne.
"Indeksy popytu uległy największej redukcji; indeks kwartalny i półroczny straciły po siedem punktów schodząc do poziomu 36 pkt, a indeks roczny zmalał o pięć punktów do 32 pkt, czyli najniższego poziomu od dwóch lat" - napisano.
Indeks finansów ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej.
"Indeksy finansów w zasadzie pozostały bez zmiany; jedynie indeks kwartalny stracił dwa punkty schodząc do 43 pkt, a indeksy półroczny i roczny tracąc tylko po jednym punkcie do poziomu 44 pkt" - napisano.
Indeks makroekonomiczny obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki.
"Indeks makroekonomiczny kwartalny i półroczny zyskały po dwa punkty, powracając do notowań sprzed dwóch miesięcy na poziomie 41 pkt, a indeks roczny wzrósł o jeden punkt do 39 pkt. Poprawa indeksu makroekonomicznego, aczkolwiek ciągle na niskim poziomie, wynika ze spadku inflacji i sezonowego obniżenia stopy bezrobocia" - napisano.
Indeks polityczny ocenia zaś wpływ czynników politycznych.
"Indeks wpływu czynników politycznych kwartalny poprawił się o trzy punkty do 53 pkt, ale indeks półroczny i roczny straciły po dwa punkty - odpowiednio do 52 i 47 pkt, z malejącą tendencją do końca roku" - dodano.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę