Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

II edycja ogólnopolskiej kampanii „LAS – mamy szczęście”

30 marca 2015
Fundacja Ekologiczna ARKA wspólnie z Lasami Państwowymi rozpoczyna 2. edycję ogólnopolskiej kampanii „LAS – mamy szczęście”. Stres, hałas, pośpiech i życie w zanieczyszczonym środowisku to codzienność wielu Polaków. Powodują przemęczenie, a w konsekwencji choroby. Las to lek na wiele z nich, na dodatek jest otwarty dla każdego. Jest bezpłatny.

Inauguracja kampanii „Las – mamy szczęście” odbędzie się w Opolu (24 marca o godz. 12.00 na pl. Wolności) natomiast przedszkola i szkoły z całego kraju już mogą zgłaszać się do Fundacji Ekologicznej ARKA po materiały edukacyjne, w których znajdą wskazówki, jak zaangażować się w kampanię oraz gdzie i jak... szukać szczęścia w lesie!

ARKA zachęca do organizacji happeningów, pochodów i akcji edukacyjnych, do sadzenia drzew, a przede wszystkim do organizowania lekcji ekologicznych w polskich lasach. Jednym z elementów kampanii będą instalacje „Las – mamy szczęście”. Powstaną z dużych makiet drzew najczęściej występujących w polskich lasach. Natomiast „Ośmiobok leśny” (tablice informacyjne do samodzielnego uzupełniania przez widzów) będą pretekstem do rozmowy o wartościach materialnych i niematerialnych lasów oraz o bezpłatnym i otwartym dostępie do lasów w Polsce. Warsztaty poprowadzi Fundacja Ekologiczna ARKA.

Chcemy przypomnieć naszym rodakom, za co kochamy polskie lasy, chcemy zaszczepić miłość do zielonej krainy najmłodszym z przedszkoli i szkół – mówi Adam Wasiak, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

W tym pędzącym i jakże zmiennym świecie dobrze jest oprzeć się na niezmiennych wartościach. A do takich z pewnością możemy zaliczyć polskie lasy. Warto także docenić: czyste powietrze, źródlaną wodę czy poranny spacer w cichym lesie. Czy właśnie nie to jest nam potrzebne do dobrego życia? – pyta Wojciech Owczarz, prezes ARKI i zarazem pomysłodawca kampanii.

Materiały edukacyjne kampanii dotrą także do przedszkoli i szkół współpracujących przez cały rok szkolny z ARKĄ. Nauczyciele i wychowawcy mogą organizować happeningi, pochody, wystawy i konkursy związane z polskimi lasami, a w porozumieniu z nadleśnictwami – leśne wycieczki.

Las to jedno z nielicznych dziś miejsc, gdzie można odpocząć w całkowitej ciszy i oddychać powietrzem, w którym jest około 1 500 związków chemicznych działających bakteriobójczo, uspokajająco i przeciwzapalnie. W polskich lasach, w odróżnieniu od wielu krajów w Europie, za zbiór grzybów nie pobiera się opłat. Inne płody runa leśnego (borówki, maliny, jeżyny, orzechy laskowe i wiele innych jadalnych owoców i nasion) zbierane na własne potrzeby także dostępne są dla każdego i za darmo. W polskich lasach żyje ponad 65% gatunków zwierząt występujących w naszym kraju. Lasy stanowią ponad 60% parków narodowych. Lasy są niezastąpionym sprzymierzeńcem w ograniczaniu skutków i przyczyn zmian klimatu. Gwałtowne ulewy lub susze, wzrost temperatury, brak wody pitnej i zdrowego jedzenia, te i wiele innych czynników dotyka już ludzi na całym świecie. Tymczasem polskie lasy zmagazynowały już ponad miliard ton węgla, a każdy jego hektar wchłania corocznie około 200 ton CO2.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę