Julian Rose , prezes Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi napisał list do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego, w którym apeluje do szefa resort rolnictwa o natychmiastowe wprowadzenie na terenie Polski obiecanego zakazu upraw kukurydzy genetycznie modyfikowanej MON 810, bez wzgledu na stanowisko Komisji Europejskiej w tej sprawie.
Do
Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Pana Marka Sawickiego
Szanowny Panie Ministrze,
Zwracam się do Pana jako Prezes Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi - ICPPC.
Czuję się polskim patriotą. Ostatnie dziesięć lat spędziłem na usilnych staraniach, by pomagać w zapewnieniu bezpiecznej przyszłości polskiej wsi. Wspieram wszelkie działania mające na celu wzmocnienie rolników szczególnie tych mało-obszarowych, którzy zapewniają przetrwanie rdzenie polskich odmian nasion jak i zachowanie różnorodności biologicznej.
Jestem przeciwnym wobec takich metod stosowanych w rolnictwie jak modyfikacje genetyczne (GM), intensywna hodowla przemysłowa oraz rozległe, monokulturowe uprawy w stylu amerykańskim. Nie ma miejsca na takie rzeczy w świadomości i sercach ludzi, którzy są dumni ze swojej wsi i cenią niewymierne wartości jej naturalnego bogactwa.
Zaobserwowałem również, że Polacy są bardzo otwarci na nowoczesne technologie prowadzone na indywidualną skalę, przyjazne środowisku i korzystające z odnawialnych zasobów a co więcej, na zachowanie ogromnej wartości, jaką stanowią lokalne nasiona.
W związku z powyższym, z pewnością zainteresuje Pana Ministra fakt, iż ICCPC otrzymała niedawno prestiżową nagrodę ‘Energy Globe Award’ za pracę włożoną w promowanie w sposób praktyczny zarówno odnawialnych energii, jak i inicjatyw mających na celu zachowanie rodzimych nasion w rolnictwie i bioróżnorodności w naturalnym środowisku.
Uroczystość wręczenia tegorocznej nagrody, będącej pod bezpośrednim patronatem ONZ i innych wiodących organizacji międzynarodowych, odbyła się w Konsulacie Austriackim w Krakowie. Do jej odebrania w maju 2012 zaproszono Jadwigę Łopatę (założycielkę ICPPC) oraz mnie. W tym roku nagrodę przyznano nam za projekt ''TRADYCYJNE NASIONA - NASZE DZIEDZICTWO I SKARB NARODOWY. Tradycyjne i ekologiczne rolnictwo zamiast GMO.''
Pan Ambasador pogratulował ICPPC wspaniałego projektu, podkreślając fakt, że Austria uczyniła swoim priorytetem wspieranie podobnych innowacji. Kładzie się tam nacisk na pomoc dla małych i średnich gospodarstw rolnych; na pomoc w rozwijaniu samowystarczalnych, regionalnych i organicznych systemów upraw, które cieszą się coraz większą popularnością wśród ogółu konsumentów.
Dlatego też apeluję do Pana Ministra o uznanie i poparcie naszych wysiłków, które, jak mogę zapewnić, wynikają z głębokiego szacunku dla polskiej tradycji i są całkowicie pozbawione jakichkolwiek motywacji politycznych.
Najważniejszą sprawą jest, aby Pan nadał tym wysiłkom pozytywny bieg poprzez natychmiastowe wprowadzenie obiecanego zakazu upraw kukurydzy genetycznie modyfikowanej MON 810, bez względu na stanowisko Komisji Europejskiej w tej sprawie.
Sprzedaż wysokiej jakości żywności będzie zagrożona w chwili, gdy stanie się publicznie wiadome, że w łańcuchu pokarmowym obecne są produkty GMO.
Żadne państwo nie jest w stanie prowadzić polityki rolnej usiłującej pogodzić jednoczesne istnienie upraw GMO i wolnych od GMO. Z pewnością jest Pan świadom, iż tego rodzaju „koegzystencja” jest niemożliwa, jeśli łańcuch pokarmowy ma pozostać wolny od nieodwracalnych zanieczyszczeń.
Społeczeństwo polskie, podobnie jak mieszkańcy innych krajów europejskich, rozumie te zagrożenia i konsekwentnie sprzeciwia się żywności genetycznie modyfikowanej.
Tak jak większość obywateli Europy, i ja również mam ogromną nadzieję, że Pan Minister opowie się po stronie tych wszystkich, którzy pragną Polski wolnej od GMO, i podejmie konieczne działania aby uchronić swój Kraj od nieodwracalnych skutków zezwolenia na uprawę roślin genetycznie modyfikowanych oraz wprowadzenia nasion, które spowodują skażenie biologicznej puli genetycznej.
Z poważaniem,
Sir Julian Rose
8983118
1