Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

I Walne Zgromadzenie Członków Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego

19 maja 2006

- Gdybyśmy jedli nasze tradycyjne produkty, bylibyśmy zdrowsi. Prawdziwa polska szynka to taka, gdzie w procesie produkcji z 1 kg mięsa otrzymuje się około 0,8 kg wyrobu, a nie jak czasami bywa z 1 kg mięsa – 2 kg szynki – powiedział wczoraj Andrzej Lepper na I Walnym Zgromadzeniu Członków Polskiej Izby Produktu Regianalnego i Lokalnego.

Wczoraj w ministerstwie odbyło się I Walne Zgromadzenie Członków Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego. Wziął w nim udział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Andrzej Lepper.

- Gdybyśmy jedli nasze tradycyjne produkty, bylibyśmy zdrowsi. Prawdziwa polska szynka to taka, gdzie w procesie produkcji z 1 kg mięsa otrzymuje się około 0,8 kg wyrobu, a nie jak czasami bywa z 1 kg mięsa – 2 kg szynki” – powiedział wicepremier.

Uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele Biura Oznaczeń Geograficznych i Promocji MRiRW, przedstawili aktualną sytuację związaną z rejestracją i promocją produktów regionalnych i tradycyjnych oraz zaprezentowali plany resortu dotyczące rozwoju tego sektora.

Podczas zgromadzenia debatowano m.in. nad strategią rozwoju Izby oraz całego rynku produktów regionalnych i tradycyjnych w Polsce oraz tworzeniem oddziałów terenowych Izby. Przedstawiono także założenia do krajowego systemu wyróżniania i certyfikacji produktów wysokiej jakości („Tradycja, jakość”) tworzonego przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego.

- Producenci produktów tradycyjnych i regionalnych mogą liczyć na naszą pomoc. Będę wspierał inicjatywy promujące takie wyroby” – stwierdził wicepremier A. Lepper .

Zgromadzenie nie mogło się odbyć bez możliwości spróbowania bodaj kilku proaduktów regionalnych. Wicepremier spróbował, produkowanych na Podkarpaciu gomółek.

Warto dodać, że Izba jest organizacją, która zrzesza producentów żywności wysokiej jakości – producentów wyrobów regionalnych, tradycyjnych i lokalnych. Prezesem Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego jest Grzegorz Russak, zaś funkcję Przewodniczącego Rady Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego pełni Henryk Wujec.

Głównym celem powstania Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego jest wspieranie wytwórców produktów regionalnych i tradycyjnych, promowanie tych produktów oraz inicjowanie działań na rzecz zapewnienia wyższej jakości wyrobów dostępnych na rynku. Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego chce dotrzeć do świadomości społecznej z informacją na temat roli, jaką odgrywają te produkty na rynku europejskim i jaką powinny odgrywać w Polsce.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę