Minister Marek Sawicki uczestniczył wczoraj w I Forum Rynku Spożywczego. Forum odbywało się pod hasłem „ Rynek spożywczy – europejskie i światowe wyzwania – polska perspektywa”. Spotkanie miało na celu podsumowanie dotychczasowych osiągnięć i określenie wyzwań jakie stoją przed rynkiem spożywczym. Omawiano sprawy perspektywy branży żywnościowej, konkurencyjności, eksportu oraz relacji pomiędzy handlem a producentami.
Uczestniczący w Forum minister Marek Sawicki powiedział, że jest dumy z polskich zakładów, które bardzo dobrze potrafiły wykorzystać środki unijne przeznaczone na restrukturyzację i modernizację polskiego przetwórstwa rolno – spożywczego. Minister podkreślił, że konkurencyjność naszych produktów jest bardzo dobra, a ich jakość wysoka. Potrzebna jest jednak konsolidacja pionowa i pozioma branży. Należy też wspomóc grupy producenckie, ponieważ tylko one mogą zagwarantować odpowiednią ilość dobrego surowca. Do końca sierpnia br. w polskim rolnictwie działało 351 takich grup, a docelowo do końca 2008 roku będzie ich 500.
„Chcemy zapewnić grupom dodatkowe wsparcie. Powstawanie takich grup jest także w interesie branży, która uzyskuje dobrego partnera do współpracy. Bardzo bym chciał, aby więcej inicjatywy w takim kierunku współpracy wykazywały branże, a ministerstwo będzie w dalszym ciągu stwarzało warunki do lepszego wykorzystywania środków z Unii Europejskiej. Jestem otwarty na dyskusję ze strony branży, jak rozdysponować pieniądze wspólnotowe, szczególnie dotyczy to działania PROW 2007 – 2013 „Zwiększenie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej”, gdzie jest ponad 1 mld euro na wsparcie.” – powiedział minister. Zapewnił też, że tak jak przy tworzeniu projektu ustawy o Funduszach Promocji, jest otwarty na zmiany rozdysponowania pieniędzy z unijnych funduszy.
Minister Marek Sawicki zaapelował do przetwórców, aby sami sobie nie psuli dobrego produktu tanim i czasami niepewnym surowcem z importu. „Mamy dobrej jakości żywność, która cieszy się dobrą marką na rynkach zagranicznych. Tej marki musimy wszyscy pilnować” – podkreślił szef resortu.
Polski przemysł spożywczy, na który składa się produkcja artykułów spożywczych i napojów oraz produkcja wyrobów tytoniowych, jest znaczącym producentem żywności w poszerzonej UE i największym producentem żywności w grupie jej nowych członków. Członkostwo Polski w UE zdecydowanie zwiększyło poziom wsparcia rolnictwa, rybołówstwa i rozwoju obszarów wiejskich oraz przyspieszyło rozwój krajowego rynku żywności. Polityka Rządu wobec sektora rolno-żywnościowego jest i będzie realizowana w oparciu o dokumenty programowe opracowane przy udziale państw członkowskich. Dokumenty te wyznaczają kierunki wykorzystania wspólnotowych środków wsparcia m. in. przez polską gospodarkę żywnościową. Jednakże należy zauważyć, że pomoc publiczna nie może trwale wyłączać działania konkurencji na rynku.