Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

HSBC obniżył prognozę PKB dla Polski

5 stycznia 2016
Bank inwestycyjny HSBC obniżył prognozę PKB za 2013 r. z 1,5 proc. do 1,0 proc. w oczekiwaniu na głębszy od zakładanego wcześniej spadek inwestycji i słabszy przyrost eksportu. Za 2014 r. przewiduje 2,3 proc. W 2012 r. polska gospodarka wzrosła o 1,9 poc. rdr.

"Wygląda na to, że popyt krajowy osiągnął swoje dno w czwartym kw. 2012 r., ale słaba kondycja eksportu jest ryzykiem dla ożywienia" - napisał bank w swoich prognozach na trzeci kw. 2013 r.

"Nie oczekujemy obecnie mocnego odbicia w drugim półroczu br. Nie wygląda na to, by eksport miał się okazać tak silnym kołem zamachowym gospodarki, jak na to liczyliśmy" - oceniają analitycy banku.

Według nich globalny cykl handlu okazuje się słabszy, a prognozy wzrostu dla wschodzących rynków i strefy euro zagrożone są oddolną korektą. Zaciąży to negatywnie na inwestycjach w Polsce i osłabi aktywność gospodarki.

"Oczekujemy bardzo powolnego przyspieszenia PKB w 2013 r. Wciąż negatywny przyrost publicznych inwestycji powoduje, że stan polskiej gospodarki będzie zależał od tego, czy zagraniczny popyt będzie wsparciem dla prywatnych inwestycji i wydatków konsumpcyjnych" - dodają.

Komentarz zwraca uwagę, że siła nabywcza ludności powinna skorzystać na niskiej inflacji, ale jest to słaba siła napędowa gospodarki z uwagi na brak oznak poprawy na rynku pracy.

HSBC nie spodziewa się dalszego zacieśnienia polityki fiskalnej w 2013 r. Za 2012 r. deficyt finansów publicznych wyniósł 3,9 proc. PKB, zaś za obecny według szacunków analityków banku będzie taki sam.

Jeśli rząd zdecyduje się zmienić charakter wpłat na prywatne fundusze emerytalne z obowiązkowego na dobrowolny i zatrzyma na kontach ZUS część wpłat idących obecnie do OFE, to pozwoli mu to zmniejszyć deficyt finansów publicznych o 0,5 proc. PKB. Tym samym umiarkowane zacieśnienie umożliwiłoby rządowi sprowadzenie go poniżej 3 proc. PKB w 2014 r. - przewidują analitycy.

HSBC zakłada pogłębienie spadku inwestycji w br. do -1,7 proc. rdr wobec -0,8 proc. rdr w 2012 r. Popyt krajowy skurczy się o -0,1 proc. rdr w porównaniu z -0,2 proc. rdr za 2012 r., eksport przyrośnie o 3,0 proc. rdr wobec 2,8 proc. rdr za poprzedni rok. Dług publiczny liczony zgodnie z metodologią unijną sięgnie 58 proc. PKB wobec 55,6 proc. PKB w ub. r.

Produkcja przemysłowa wzrośnie w 2013 r. średnio o 1,8 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 1,2 proc. rdr w 2012 r. Średnia stopa bezrobocia za br. sięgnie 13,8 proc. ogółu zatrudnionych (w 2012 r. wyniosła 12,8 proc.), zaś średnia stopa inflacji za br. 0,7 proc. wobec 3,7 proc. za ub. r.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę