Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Historia zawarta w guzikach - Muzeum w walizce

26 września 2008
Jedną z najoryginalniejszych  atrakcji  Łowicza jest Muzeum Guzików . Siedziba tej chyba najmniejszej w Europie placówki muzealnej  znajduje się w starym kufrze, na szafie  w kamienicy przy jednej z najstarszych ulic Łowicza (dzięki  temu muzeum jest mobilne i można je otworzyć w dowolnym miejscu na ziemi).
Obiektem zainteresowań  wymyślonego i założonego w lipcu 1997 roku przez Jacka Rutkowskiego Muzeum Guzików są pochodzące z całego świata, wszelkiego typu stare guziki  i pamięć po ich właścicielach. Zbiór  liczy obecnie już ponad 2000 eksponatów. Guziki  pozyskiwane są wyłącznie w drodze darowizn i znalezisk. Zdaniem Rutkowskiego bowiem tylko te guziki posiadają autentyczną moc i wartość symboliczną.
Do najcenniejszych eksponatów należy guzik papieża Jana Pawła II, ofiarowany do zbiorów w 1999 roku. W kolekcji znajdują się także  guziki należące kiedyś  między innymi  do Wisławy Szymborskiej, Jana Karskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Sławomira Mrożka, , Wojciecha Jaruzelskiego, Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego, Adama Strzembosza, Daniela Olbrychskiego czy Jerzego Owsiaka .
- Kolekcjonowanie guzików zdawać by się mogło zajęciem śmiesznym, pozbawionym sensu, nikomu nie potrzebnym. Wręcz przeciwnie! Guziki są pretekstem, abyśmy choć przez chwile zastanowili się nad przemijaniem czasu, zmiennością losu, kruchością naszego istnienia i wszystkiego co stworzyliśmy. Spróbujmy dostrzegać rzeczy proste, codzienne, zwyczajne. W nich drzemie cząstka nas samych, nasze myśli, pragnienia i namiętności. Być może właśnie w guziku, przez jego bliskość tkwi okruch naszej prawdziwej natury. Pomimo, że nie dostrzegamy ich na co dzień, cieszą się jednak specjalnymi względami. Wszak w każdym domu jest specjalne pudełko z guzikami. Chowamy je na zapas, dla ich urody lub po prostu na szczęście. Tam spędzają długie lata obojętne na kataklizmy i zawieruchy dziejowe. Bywa, że odchodzą razem z nami, ale często pozostają jedynym śladem naszego istnienia na ziemi  -mówi Jacek Rutkowski.
Muzeum Guzików współpracuje również z innymi placówkami
 muzealnymi w kraju. Wspiera także różne inicjatywy kulturalne i rozwija własną działalność wydawniczą. Nakładem muzeum ukazał się esej autorstwa Zbigniewa Kostrzewy pt. „Guzik w literaturze” poświęcony wędrówce przez literaturę w poszukiwaniu guzików. Publikacja ta ukazała się dzięki pomocy lubelskiej firmy Brzostek&Brzostek - importera guzików i generalnego sponsora MG.
Muzeum Guzików będąc placówką żebraczą liczy na to, że goście odwiedzający  je przyczynią się do dalszego  rozwoju kolekcji ofiarowując do zbiorów kolejne interesujące eksponaty.




POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę