MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Herbata powinna zdrożeć?

25 sierpnia 2003

Najwięksi producenci herbaty na świecie chcą zmniejszyć dostawy tego surowca na rynek aż o 2 proc. w skali roku. Powód? Spadające ceny herbaty, które szkodzą krajom eksportującym liście herbaciane.

Podczas spotkania w Kolombo, stolicy Sri Lanki, najwięksi producenci herbaty na świecie postanowili, że będą ograniczać produkcję tego surowca. Producenci z Indii, Sri Lanki, Kenii i Indonezji chcieliby, żeby już w przyszłym roku na rynki trafiło o 2 proc. mniej liści herbacianych niż w tym roku. Zmniejszenie produkcji ma dotyczyć przede wszystkim tych gatunków liści, z których uzyskiwana jest czarna herbata - najsłabsza jakościowo.

Chcielibyśmy poprawy sytuacji całego sektora, bo ceny herbaty spadły bardzo nisko. Zamierzamy też podnieść jakość tego surowca i stąd umowa między eksporterami - powiedział R.L. Juriansz, przedstawiciel Sri Lanki podczas spotkania zorganizowanego przez FAO (agendę ONZ ds. żywności i rolnictwa). Co roku na światowy rynek trafia ponad 3 mln t herbaty.

Producenci spodziewają się, że zniknięcie z rynku 2 proc. tej wielkości spowoduje wzrost cen o około 10 do 15 proc. W sierpniu kilogram herbaty na giełdzie w Mombasie w Kenii (jedno ze światowych centrów handlu tym surowcem) kosztował średnio tylko 1,54 dol.

Zagrożeniem dla światowego rynku mogą być również Chiny, drugi co do wielkości producent herbaty na świecie, który nie wziął udziału w spotkaniu. Chiny szybko zwiększają produkcję herbaty na eksport. W skali światowej co roku na światowym rynku pojawia się o 2 proc. więcej herbaty. Według ekspertów zebranych na Konwencji Herbaty w stolicy Sri Lanki w ciągu najbliższych siedmiu lat na popularności będą zyskiwać gatunki herbaty zielonej.

Spadające ceny są groźne dla krajów, które produkują herbatę - wszystkie są krajami rozwijającymi się. Surowiec ten jest podstawą egzystencji dla wielu drobnych rolników, którzy - jeżeli spadają ceny - nie mają szans na przetrwanie.

Największymi odbiorcami herbaty są tradycyjnie Wielka Brytania i Irlandia.


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę