Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Hübner i Kilar/ Odebrali Laury Umiejętności i Kompetencji

19 stycznia 2004
17.01.2004 Katowice (PAP) - Minister ds. europejskich Danuta Hübner i światowej sławy kompozytor Wojciech Kilar odebrali w sobotę w Katowicach Diamentowe Laury Umiejętności i Kompetencji, przyznawane od 12 lat przez śląskie środowiska gospodarcze.


Przewodniczący Kapituły Laurów, Tadeusz Donocik, podkreślił, że w tym roku laury otrzymali głównie ludzie, których działania w różnych dziedzinach życia - sztuce, polityce, gospodarce, medycynie - prowadzą do integracji Polski z Europą. Po raz pierwszy w historii tej nagrody, najwyższe - diamentowe - wyróżnienia przyznano kobiecie oraz artyście.

Według Donocika, Danutę Hübner i Wojciecha Kilara, pozornie niemających ze sobą wiele wspólnego, jednak wiele łączy - oboje skutecznie promują Polskę w świecie, oboje też - jak mówił - cechuje niezwykła skromność i pokora.

Wojciech Kilar, znany na świecie ze swojej muzyki filmowej, odebrał wyróżnienie jako nagrodę dla całego środowiska artystycznego. "W mojej osobie zostało uhonorowane to, że w tym naszym wejściu do Europy jest również udział środowisk artystycznych, że nie wchodzimy tam w łapciach tylko w porządnych butach" - powiedział kompozytor.

Minister Hübner szczególnie ucieszył fakt, że otrzymała nagrodę przyznawaną w regionie - bo regiony będą w UE ważnymi podmiotami - i przez środowiska gospodarcze, bo to dla nich wejście do UE jest trudnym wyzwaniem, ale i wielką szansą.

"To dla mnie bardzo ważna nagroda, ponieważ pokazuje, że to wszystko, co robię, ma sens i że jest to dostrzegane tam, gdzie nasze członkostwo w UE jest najważniejsze - na poziomie regionu. Ważne jest również to, że sens naszego członkostwa i działań na jego rzecz dostrzegają samorządy gospodarcze" - powiedziała.

Danutę Hübner wyróżniono m.in. za wieloletnią działalność na rzecz przystąpienia Polski do UE oraz za wysoki poziom merytoryczny programu negocjacji warunków polskiego członkostwa w Unii. Mieszkający w Katowicach Kilar otrzymał nagrodę nie tylko za rozsławianie polskiej kultury w świecie, ale także za umiłowanie Śląska i stworzenie wizerunku "artysty o niepospolitej skromności, hołdującego prostocie życia".

W tym roku po raz pierwszy przyznane zostały też Platynowe Laury Umiejętności i Kompetencji w kategorii "Ambasador Spraw Polskich". Otrzymali je: ambasador UE w Polsce Bruno Dethomas, ambasador Polski przy UE Marek Grela, przewodnicząca senackiej komisji spraw zagranicznych Genowefa Grabowska, były minister ds. integracji europejskiej Jacek Saryusz-Wolski oraz były marszałek woj. śląskiego Jan Olbrycht.

Bruno Dethomas wyraził opinię, że Śląsk to pierwszy region w Polsce, który naprawdę przygotował się do wejścia do UE, m.in. dlatego, że restrukturyzacja przemysłu wymogła procesy zmiany zawodów, przekwalifikowań pracowników itp. "Śląsk jest gotowy do zmian i wyjątkowo dobrze do nich przygotowany" - ocenił. Ambasador Marek Grela bardzo wysoko ocenił natomiast aktywność Śląska w Brukseli.

Platynowe Laury otrzymali też prezesi Południowego Koncernu Energetycznego Jan Kurp i Polskich Hut Stali Jerzy Podsiadło, a także kardiochirurg prof. Andrzej Bochenek, minister gospodarki w rządzie austriackiego regionu Styria Herbert Paierl oraz prezydent Rybnika Adam Fudali. Złoty Laur dla samorządowców otrzymał prezydent Rudy Śląskiej Andrzej Stania.

W ubiegłych latach Diamentowymi Laurami Umiejętności i Kompetencji wyróżniono m.in. Jana Pawła II, Lecha Wałęsę, Javiera Solanę, Bronisława Geremka, Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Zbigniewa Brzezińskiego.

W skład kapituły Laurów wchodzą m.in. przedstawiciele śląskich środowisk gospodarczych, samorządowcy, przedstawiciele regionalnych instytucji, parlamentarzyści i dziennikarze. Inicjatorem przyznawania tych nagród jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, przy współpracy środowisk gospodarczych z Bielska-Białej, Częstochowy i Opola.

Obok Diamentowych i Platynowych Laurów co roku kapituła przyznaje też Złote Laury, wręczane za szczególne sukcesy gospodarcze, dostosowywanie firm do standardów europejskich, działanie na rzecz regionu oraz etykę w biznesie. W 12-letniej historii nagrody Złote Laury otrzymało około 400 przedsiębiorców i firm.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę