Przewodniczący Kapituły Laurów, Tadeusz Donocik, podkreślił, że w tym
roku laury otrzymali głównie ludzie, których działania w różnych dziedzinach
życia - sztuce, polityce, gospodarce, medycynie - prowadzą do integracji Polski
z Europą. Po raz pierwszy w historii tej nagrody, najwyższe - diamentowe -
wyróżnienia przyznano kobiecie oraz artyście.
Według Donocika, Danutę Hübner i Wojciecha Kilara, pozornie niemających ze sobą wiele wspólnego, jednak wiele łączy - oboje skutecznie promują Polskę w świecie, oboje też - jak mówił - cechuje niezwykła skromność i pokora.
Wojciech Kilar, znany na świecie ze swojej muzyki filmowej, odebrał wyróżnienie jako nagrodę dla całego środowiska artystycznego. "W mojej osobie zostało uhonorowane to, że w tym naszym wejściu do Europy jest również udział środowisk artystycznych, że nie wchodzimy tam w łapciach tylko w porządnych butach" - powiedział kompozytor.
Minister Hübner szczególnie ucieszył fakt, że otrzymała nagrodę przyznawaną w regionie - bo regiony będą w UE ważnymi podmiotami - i przez środowiska gospodarcze, bo to dla nich wejście do UE jest trudnym wyzwaniem, ale i wielką szansą.
"To dla mnie bardzo ważna nagroda, ponieważ pokazuje, że to wszystko, co robię, ma sens i że jest to dostrzegane tam, gdzie nasze członkostwo w UE jest najważniejsze - na poziomie regionu. Ważne jest również to, że sens naszego członkostwa i działań na jego rzecz dostrzegają samorządy gospodarcze" - powiedziała.
Danutę Hübner wyróżniono m.in. za wieloletnią działalność na rzecz przystąpienia Polski do UE oraz za wysoki poziom merytoryczny programu negocjacji warunków polskiego członkostwa w Unii. Mieszkający w Katowicach Kilar otrzymał nagrodę nie tylko za rozsławianie polskiej kultury w świecie, ale także za umiłowanie Śląska i stworzenie wizerunku "artysty o niepospolitej skromności, hołdującego prostocie życia".
W tym roku po raz pierwszy przyznane zostały też Platynowe Laury Umiejętności i Kompetencji w kategorii "Ambasador Spraw Polskich". Otrzymali je: ambasador UE w Polsce Bruno Dethomas, ambasador Polski przy UE Marek Grela, przewodnicząca senackiej komisji spraw zagranicznych Genowefa Grabowska, były minister ds. integracji europejskiej Jacek Saryusz-Wolski oraz były marszałek woj. śląskiego Jan Olbrycht.
Bruno Dethomas wyraził opinię, że Śląsk to pierwszy region w Polsce, który naprawdę przygotował się do wejścia do UE, m.in. dlatego, że restrukturyzacja przemysłu wymogła procesy zmiany zawodów, przekwalifikowań pracowników itp. "Śląsk jest gotowy do zmian i wyjątkowo dobrze do nich przygotowany" - ocenił. Ambasador Marek Grela bardzo wysoko ocenił natomiast aktywność Śląska w Brukseli.
Platynowe Laury otrzymali też prezesi Południowego Koncernu Energetycznego Jan Kurp i Polskich Hut Stali Jerzy Podsiadło, a także kardiochirurg prof. Andrzej Bochenek, minister gospodarki w rządzie austriackiego regionu Styria Herbert Paierl oraz prezydent Rybnika Adam Fudali. Złoty Laur dla samorządowców otrzymał prezydent Rudy Śląskiej Andrzej Stania.
W ubiegłych latach Diamentowymi Laurami Umiejętności i Kompetencji wyróżniono m.in. Jana Pawła II, Lecha Wałęsę, Javiera Solanę, Bronisława Geremka, Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Zbigniewa Brzezińskiego.
W skład kapituły Laurów wchodzą m.in. przedstawiciele śląskich środowisk gospodarczych, samorządowcy, przedstawiciele regionalnych instytucji, parlamentarzyści i dziennikarze. Inicjatorem przyznawania tych nagród jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, przy współpracy środowisk gospodarczych z Bielska-Białej, Częstochowy i Opola.
Obok Diamentowych i Platynowych Laurów co roku kapituła przyznaje też Złote Laury, wręczane za szczególne sukcesy gospodarcze, dostosowywanie firm do standardów europejskich, działanie na rzecz regionu oraz etykę w biznesie. W 12-letniej historii nagrody Złote Laury otrzymało około 400 przedsiębiorców i firm.