Ptak_Waw_CTR_2024

Hausner - Serafin: nie ma porozumienia w sprawie KRUS

2 marca 2004

Bez porozumienia zakończyło się spotkanie wicepremiera Jerzego Hausnera z prezesem Kółek Rolniczych Władysławem Serafinem dotyczące przyszłości KRUS.

Program oszczędnościowy Hausnera zakłada, że Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ma zostać zreformowana i podporządkowana ministerstwu gospodarki i pracy tak jak obecnie ZUS. Rolnicze związki zawodowe opowiadają się za pozostawieniem KRUS w gestii ministerstwa rolnictwa.

Władysław Serafin po spotkaniu z wicepremierem Hausnerem podkreślił, że będzie namawiał posłów aby Sejm nie wyraził zgody na zapis w planie oszczędnościowym dotyczący Kasy. Jego zdaniem tylko minister rolnictwa może zagwarantować rolnikom stabilność systemu ubezpieczeń.

Tymczasem Jerzy Hausner uważa, że już najwyższy czas rozpocząć reformę systemu emerytalno - rentowego rolników. Jego zdaniem oszczędności dla budżetu z tego tytułu wyniosą około 1,5 miliarda złotych. Ponadto reforma zagwarantuje bogatszym rolnikom możliwość płacenia wyższych składek i uzyskiwania wyższych emerytur.

Poparcie fragmentu planu Hausnera dotyczącego reorganizacji KRUS już zapowiedziała Platforma Obywatelska.

Polskie Stronnictwo Ludowe zapowiada protesty w parlamencie, a być może także rolniczych związków zawodowych, przeciwko rządowym planom zwiększenia opodatkowania rolników . Ludowcy krytykują plan wicepremiera Jerzego Hausnera, opowiadają się jedynie za oszczędnościami w administracji.

Prezes PSL Jarosław Kalinowski planowane przez rząd zmiany w Kasie Rolnicznego Ubezpieczenia Społecznego oraz z w systemie podatkowym w rolnictwie określił jako skok na kasę polskich rolników. Szef ludowców powiedział, że planuje się dać rolnikom w formie dopłat bezpośrednich 4 miliardy złotych a odebrać im dwa razy tyle, czyli 8 miliardów złotych.

Z przedstawionych przez prezesa Kalinowskiego wyliczeń wynika, że z powodu planowanych zmian w KRUS rolnicy tytułem składek zapłacą o 2 miliardy złotych więcej niż dotychczas. Natomiast wprowadzenie nowego, ryczałtowego podatku dochodowego w rolnictwie obciąży rolników kwotą 6 miliardów złotych - powiedział prezes PSL.

Rządowy plan reformy KRUS zakłada uszczelnienie tego systemu oraz uzależnienie składki od dochodu z gospodarstwa rolnego. Obecnie wszyscy rolnicą rocznie płacą kilkusetzłotową składkę do KRUS. Dlatego też dotacje z budżetu do tego funduszu wynoszą rocznie prawie 15 miliardów złotych.

Prezes Kalinowski twierdzi, że plan wicepremiera Hausnera wprowadza największe oszczędności na najsłabszych i najbiedniejszych. Zakłada także radykalny wzrost opodatkowania Polaków - dodał Kalinowski.

Dlatego też PSL zapowiada poparcie jedynie cięć w administracji. W ocenie PSL-u zlikwidowane powinny zostać urzędy wojewódzkie, oszczędności należy także szukać w szarej strefie i w systemie podatkowym. Prezes Kalinowski powiedział, że połowa działających w naszym kraju firm z udziałem kapitału zagranicznego wykazuje straty a zyski transferuje za granicę.

Szef PSL nie chciał oceniać stanowiska innych partii politycznych wobec planu wicepremiera Hausnera. Podkreślił, że te stanowiska będą już znane pojutrze, kiedy zostaną przedstawione podczas debaty parlamentarnej.


POWIĄZANE

18 lat edukacji konsumenckiej ✿ współpraca z placówkami naukowymi ✿ promowanie  ...

W piątek na Rządowym Centrum Legislacji opublikowano projekty ustaw: o rejestrow...

W październiku odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Miód” Copa-Cogeca, w który...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę