W bieżącym roku utrzymują się korzystne tendencje w handlu polskimi artykułami rolno-spożywczymi - przede wszystkim w ramach Unii Europejskiej - chociaż dynamika wzrostu eksportu nie jest już taka wysoka jak miało to miejsce w pierwszym i drugim roku po akcesji.
Wartość eksportu w okresie ośmiu miesięcy tego roku, na poziomie 5,4 mld EUR, jego wzrost w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku o ponad 20%, pozwalają szacować, że na koniec roku 2006 wartość eksportu artykułów rolno-spożywczych osiągnie poziom około 8,5 mld EUR. Oznacza to podwojenie eksportu w stosunku do okresu bezpośrednio przed akcesją,tj. 2003 r.
Największym odbiorcą polskich artykułów rolno-spożywczych są kraje UE-15 (prawie 60% ogólnego eksportu). Jednocześnie w eksporcie zwiększa się udział krajów, które do UE przystąpiły razem z Polską – udział ten w roku bieżącym kształtował się na poziomie prawie 20%. W okresie ośmiu miesięcy br. wartość eksportu do tych krajów była 3-krotnie wyższa od importu, podczas gdy w wymianie z krajami UE-15 nasz eksport przewyższał import o 40%. Polskie artykuły spożywcze najchętniej kupują mieszkańcy Niemiec, ale na drugim miejscu plasują się Czesi, następnie Holendrzy, Włosi i Brytyjczycy.
Wśród polskich towarów najczęściej sprzedawanych za granicę znalazły się: wyroby piekarnicze (m.in. herbatniki, wafle i inne), mięso wołowe, mięso drobiowe, mięso wieprzowe, sery, soki owocowe a także cukier, papierosy, czekolada i wyroby czekoladowe oraz bydło żywe.
Import artykułów rolno-spożywczych wzrósł w porównaniu z ubiegłym rokiem, jednak podobnie jak w przypadku eksportu tempo jego wzrostu osłabło. W okresie ośmiu miesięcy br. z zagranicy sprowadzono towary o wartości blisko 4 mld EUR, najwięcej - podobnie jak ma to miejsce w eksporcie - z krajów UE (62,5%). W imporcie dominowały produkty uzupełniające ofertę krajowego sektora rolno-spożywczego: makuchy sojowe, ryby świeże i filety rybne, owoce cytrusowe, kawa, chociaż znaczący udział miały także takie produkty jak: mięso wieprzowe, tytoń i czekolada.
Obecne dodatnie saldo na poziomie 1,4 mld EUR – za osiem miesięcy tego roku - jest ponad 3-krotnie wyższe od osiągniętego za cały 2003 r. i o 1/3 wyższe od salda za osiem miesięcy 2005.