Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Handel polsko-niemiecki na rekordowym poziomie

3 grudnia 2015
Polska utrzymała w 2012 roku, mimo znacznie gorszej koniunktury, rekordowy poziom obrotów handlowych z Niemcami z 2011 roku - podała we wtorek ambasada RP w Berlinie. Liczba niemieckich inwestycji w Polsce wzrosła, natomiast polskich w Niemczech spadła.

- W roku 2011 Polska i Niemcy - przy dobrej koniunkturze - osiągnęły najwyższy w historii obu krajów poziom obrotów handlowych. W roku 2012 doszło do schłodzenia koniunktury, a mimo to powtórzyliśmy w zasadzie tamten wynik. To ewidentny sukces - powiedział PAP kierownik wydziału ekonomicznego ambasady polskiej w Berlinie Tomasz Kalinowski.

Z przedstawionego we wtorek raportu wynika, że według danych Głównego Urzędu Statystycznego wartość polskiego eksportu do Niemiec wyniosła w 2012 roku 35,6 mld euro, natomiast polski import z Niemiec wyniósł 32 mld euro.

Niemcy pozostały najważniejszym partnerem handlowym Polski z ponad 25-proc. udziałem w eksporcie i 21-proc. udziałem w polskim imporcie. Dla Niemiec, Polska znajduje się na 10. miejscu wśród najważniejszych rynków eksportowych i zajmuje 11. miejsce wśród krajów, z których Niemcy importują towary i usługi.

Korzystne tendencje utrzymały się także na początku br. - polski eksport do Niemiec wzrósł w styczniu 2013 roku o 4,3 proc. w porównaniu do stycznia 2012 roku.

Dane przekazane przez Niemiecki Urząd Statystyczny znacznie różnią się od polskich. Wynika z nich, że Niemcy wyeksportowały do Polski w omawianym okresie towary za 42,2 mld euro, a sprowadziły z Polski towary o wartości 33,5 mld euro.

Jak wyjaśnił szef wydziału promocji handlu i inwestycji ambasady Jacek Robak, różnice wynikają przede wszystkim z odmiennych zasad stosowanych przy obliczaniu wymiany handlowej. - Gdy polska firma sprowadza poprzez port w Hamburgu partię odzieży z Chin, transakcja taka traktowana jest w Polsce jako import z Chin, natomiast dla niemieckich statystyków jest to niemiecki eksport do Polski - powiedział Robak.

Przedstawiciele ambasady wskazali na stały wzrost niemieckich inwestycji w Polsce. W 2012 roku ich wartość osiągnęła 3,5 mld euro wobec 3 mld euro w 2011 roku i 2,8 mld euro w 2010 roku. Jak podkreślił Robak, niemieccy inwestorzy są zadowoleni z obecności w Polsce, a zdecydowana większość z nich deklaruje, że gdyby mieli jeszcze raz decydować, czy zainwestować w Polsce, zrobiliby to ponownie.

Robak przypomniał, że zakłady Volkswagena w Polkowicach zdobyły niedawno tytuł Fabryki Roku w konkursie fachowego czasopisma "Produktion" oraz agencji doradczej dla przedsiębiorców A.T.Kearney dla najlepszego niemieckiego przedsiębiorstwa.

Natomiast wartość polskich inwestycji w Niemczech po rekordowym roku 2011 (414 mln euro) spadła w omawianym okresie do 122 mln euro. Na rynku niemieckim obecnych jest tylko kilku dużych graczy z Polski - tłumaczy Robak w rozmowie z PAP. Jak wyjaśnił, przełożenie przez PKN Orlen decyzji o zakupie kolejnej partii stacji paliwowych z ubiegłego roku na termin późniejszy "odbiło się natychmiast na statystyce". Obecnie Orlen ma w Niemczech 580 stacji marki Star.

Dyplomata zwrócił uwagę, że na rynku niemieckim obecnych jest kilkadziesiąt tysięcy drobnych polskich przedsiębiorców, inwestujących zwykle niewielkie kwoty, "niemal niezauważalne w statystyce". Spowolnienie tempa wzrostu w Niemczech dodatkowo ograniczyło możliwość ekspansji polskich firm. Całą wartość polskich inwestycji w Niemczech ambasada szacuje na 1,2-1,3 mld euro.

Wbrew pesymistycznym prognozom części niemieckich i polskich naukowców, po otwarciu w 2011 roku niemieckiego rynku pracy nie doszło do masowych wyjazdów polskich pracowników do Niemiec. W 2012 roku saldo migracji zarobkowej (liczba przyjazdów pomniejszona o liczbę wyjazdów) wyniosła 35,8 tys. - podała ambasada RP.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę