Sprzedaż detaliczna w październiku wzrosła o 3,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2012 roku, a miesiąc do miesiąca wzrosła o 3,6 proc. - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.
Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła o 3,7 proc. w ujęciu rocznym.
Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w październiku rok do roku wzrosła o 4,3 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 4,7 proc.
Urząd podał również, że sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych zwiększyła się w minionym miesiącu o 3,4 proc. licząc rok do roku. Natomiast w ujęciu miesięcznym urosła o 3,6 proc.
Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw hurtowych wzrosła w październiku o 1,6 proc. względem analogicznego okresu ubiegłego roku, a wobec września br. o 4,2 proc.
GUS ocenił w comiesięcznym biuletynie, że w październiku utrzymały się tendencje wskazujące na stopniowe utrwalanie notowanych w poprzednich miesiącach oznak ożywienia gospodarczego.
- Obserwowano dalszy wzrost produkcji sprzedanej przemysłu i sprzedaży detalicznej. Zmniejszyła się skala spadku produkcji budowlano-montażowej. Umocniło się tempo wzrostu sprzedaży usług w transporcie. W okresie trzech kwartałów br. badane przedsiębiorstwa niefinansowe uzyskały nieco korzystniejsze niż przed rokiem wyniki finansowe i zwiększyły poziom nakładów inwestycyjnych - dodano.
Bezrobocie bez zmian
Bezrobocie w październiku wyniosło 13 proc. wobec 13 proc. we wrześniu - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Najwyższe bezrobocie utrzymywało się nadal w województwie warmińsko-mazurskim, a najniższe - w wielkopolskim.
Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu października wyniosła 2 mln 75,2 tys. osób i była niższa niż przed miesiącem o 8 tys. osób. W stosunku do liczby bezrobotnych zarejestrowanych przed rokiem było to więcej o 80,3 tys. osób.
Najwyższe bezrobocie utrzymywało się nadal w województwach: warmińsko-mazurskim (20,6 proc.), kujawsko-pomorskim (17,4 proc.) i zachodniopomorskim (17 proc.), a najniższe: w wielkopolskim (9,3 proc.), mazowieckim (10,9 proc.) oraz śląskim (11 proc.).
Jak poinformował GUS, w stosunku do września bezrobocie najbardziej spadło w województwie lubuskim (o 0,2 proc.), natomiast zwiększyło się w województwach: warmińsko-mazurskim (o 0,2 proc.) i zachodniopomorskim (o 0,1 proc.).
W porównaniu z październikiem ub.r. stopa bezrobocia wzrosła we wszystkich województwach, w największym stopniu w: świętokrzyskim (o 1,1 proc.), warmińsko-mazurskim (o 0,8 proc.) i lubelskim (o 0,7 proc.), a w najmniejszym - w województwie wielkopolskim i zachodniopomorskim (po 0,1 proc.).
Z danych GUS na koniec października 2013 roku wynika, że do urzędów pracy w ciągu miesiąca zgłosiło się 245,8 tys. osób, czyli o 6,7 tys. osób mniej niż przed miesiącem i o 18,2 tys. osób mniej niż przed rokiem.
Według GUS na koniec października br. pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 70,4 tys. ofert pracy wobec 73,5 tys. przed miesiącem i 67,5 tys. przed rokiem.
Pod koniec października urzędy pracy dysponowały ofertami pracy dla 46,8 tys. osób.
Ponadto GUS poinformował, że na koniec października 79 zakładów pracy zadeklarowało zwolnienie w najbliższym czasie 3,4 tys. pracowników, w tym 0,1 tys. osób z sektora publicznego. Przed rokiem było to odpowiednio: 169 zakłady, 6,8 tys. pracowników, w tym tysiąc z sektora publicznego.
Z danych GUS wynika, że wydajność pracy w przemyśle w okresie styczeń-październik wzrosła o 2,8 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2012 roku, przy mniejszym o 1,1 proc. zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 3,1 proc.
Według GUS stopa bezrobocia liczona według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wyniosła w trzecim kwartale br. 9,8 proc. wobec 10,4 proc. w drugim kwartale 2013 r.
Współczynnik aktywności zawodowej wyniósł w trzecim kwartale 56,2 proc. wobec 55,9 proc. kwartał wcześniej, natomiast wskaźnik zatrudnienia wyniósł 50,7 proc. wobec 50,0 proc.
9319107
1