Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

GUS podał dane o sprzedaży i bezrobociu

5 stycznia 2016
Sprzedaż detaliczna w maju wzrosła o 13,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2010 roku, po wzroście o 18,6 proc. rdr w kwietniu, a mdm spadła o 1,1 proc. - podał GUS. Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła w maju o 8,5 proc. rok do roku.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w maju rdr wzrosła średnio o 13,7 proc., a mdm spadła o 1,0 proc.

- Jeśli jest jakiś sygnał nie bardzo pozytywny, ale nie niepokojący, to dotyczący kategorii meble/rtv/agd. To jest kategoria dóbr nie pierwszej potrzeby. Nominalny wzrost w ujęciu rocznym o zaledwie 4 proc., czyli w ujęciu realnym to właściwie oznacza spadek. Niemniej po uwzględnieniu cen mamy realny wzrost sprzedaż detalicznej o 8,5 proc., co potwierdza solidny popyt konsumpcyjny - twierdzi Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK.

Jego zdaniem konsumpcja, obok inwestycji i w nieco mniejszym stopniu eksportu, dobrze wróży na przyszłość.
- Wzrost gospodarczy w 2011 roku będzie dzięki temu bardziej zrównoważony i stabilny niż w zeszłym - tłumaczy.

Bezrobocie w maju wyniosło 12,2 proc.

Stopa bezrobocia w maju wyniosła 12,2 proc. wobec 12,6 proc. w kwietniu - poinformował GUS. Najwyższe bezrobocie utrzymywało się nadal w województwach: warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim.

- Nie ma większego zaskoczenia. Kontynuowany jest trend spadku stopy bezrobocia i jednocześnie spadku liczby bezrobotnych. Widać, że popyt na pracę w Polsce rośnie. Moim zdaniem ostatnie dwa miesiące spadku bezrobocia to początek bardzo pozytywnego trendu – mówi Maciej Reluga.

Jednak nawet pomimo zgodnych z oczekiwaniem rynku danych z rynku pracy nie ma szans, by wypełnić budżetowe założenia. Rząd zakładał, że na koniec roku stopa bezrobocia spadnie poniżej 10 procent.
- Aż tak optymistyczne prognozy będą bardzo trudne do osiągnięcia. Myślę jednak, że będziemy wyraźnie poniżej poziomu majowego. Na pewno wyraźny sezonowy spadek będzie w trakcie najbliższych miesięcy, trochę w górę może pójść pod koniec roku. Będziemy jednak niżej niż na koniec 2010 roku, kiedy to stopa bezrobocia wynosiła powyżej 12 - uważa ekonomista. Przypomina też, że to tylko statystyka GUS. Dane Eurostatu już dawno pokazują w Polsce bezrobocie poniżej 10 proc.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu maja wyniosła 1 mln 962,6 tys. osób i była niższa, niż przed miesiącem o 80,9 tys. osób, czyli o 4 proc. W stosunku do liczby bezrobotnych zarejestrowanych przed rokiem liczba ta była wyższa o 54,7 tys. osób.

Najwyższe bezrobocie utrzymywało się nadal w województwach: warmińsko-mazurskim (19,5 proc.), zachodniopomorskim (17,1 proc.), kujawsko-pomorskim (16,5 proc.), lubuskim i podkarpackim (po 15,3 proc.) oraz świętokrzyskim (14,6 proc.). Najniższe było w województwach: wielkopolskim (9,1 proc.), mazowieckim (9,6 proc.), śląskim (10,1 proc.) i małopolskim (10,3 proc.).

Z danych GUS na koniec maja 2011 r. wynika, że do urzędów pracy w ciągu miesiąca zgłosiło się 174,4 tys. osób poszukujących zatrudnienia, czyli o 4,9 tys. więcej niż w kwietniu 2011 r. i o 39,1 tys. mniej niż przed rokiem.

Ponadto GUS poinformował, że na koniec maja 386 zakładów pracy zadeklarowało zwolnienie w najbliższym czasie 37,1 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 25,5 tys. Przed rokiem było to odpowiednio 378 zakładów oraz 41,6 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 24,5 tys.

W maju pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 76,3 tys. ofert pracy, dla porównania przed miesiącem - 78,4 tys., a przed rokiem - 89,2 tys.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę