Produkcja przemysłowa spadła w listopadzie o 0,2% w ujęciu miesięcznym i wzrosła o 8,5% w porównaniu do listopada 2004 roku, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w poniedziałkowym komunikacie.
W październiku produkcja przemysłowa wzrosła o 1,4% w ujęciu miesięcznym i o 7,6% w porównaniu do września 2004 roku.
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana ukształtowała się na poziomie o 7,4% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1,3% większym w porównaniu z październikiem bieżącego roku – czytamy w komunikacie GUS.
Najbardziej w listopadzie wzrosła produkcja w dziale „przetwórstwo przemysłowe” – o 9,4% w ujęciu rocznym wobec 8,9% r/r w poprzednim miesiącu. Najsłabsza dynamika była w dziale „wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, wodę” – tu odnotowano wzrost o 2,0 % r/r wobec spadku o 0,4% r/r w październiku .
Dynamika produkcji budowlano-montażowej zwolniła w listopadzie do 5,9% z 6,8% r/r miesiąc wcześniej.
Ekonomiści ankietowani przez agencję ISB oczekiwali wzrostu produkcji przemysłowej we wrześniu w ujęciu rocznym średnio na poziomie 7,2% przy oczekiwanym wyniku od 5,2% do 7,2% w ujęciu rocznym.
Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w listopadzie 2005 wzrosły o 0,1% w porównaniu do października, i spadły o 0,4% w ujęciu rocznym, podał w poniedziałkowym komunikacie Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) spadły w październiku br. o 0,9% r/r i 0,1% m/m. (dane zrewidowane).
Najbardziej wzrosły ceny w dziale „górnictwo” – o 5,7% w ujęciu rocznym, zaś największy spadek odnotowano w dziale „przetwórstwo przemysłowe”, gdzie ceny spadły o 1,7% r/r.
Ekonomiści ankietowani przez agencję ISB oczekiwali spadku cen producentów o 0,5% w ujęciu rocznym. Ich prognozy wahały się od spadku o 0,2% do spadku o 0,6%.