Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

GUS podał dane o inflacji - dobre dane

5 stycznia 2016
Inflacja w czerwcu ukształtowała się na poziomie 4,2 % - podał Główny Urząd Statystyczny. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych, w porównaniu z poprzednim miesiącem, obniżyły się - po raz pierwszy od sierpnia ub. roku - o 0,4%. Rynek oczekiwał inflacji na poziomie 4,8 proc.

- Dane o inflacji są zaskoczeniem dla rynku, ponieważ są znacznie niższe od prognoz rynkowych - mówi WP Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. - Nie spodziewałbym się jednak większego wpływu tych danych, jedynie tylko na rynek stóp procentowych czy obligacji.

Ekonomista podkreśla, iż niższa inflacja odsuwa w czasie ewentualne podwyżki stóp procentowych. Jego zdaniem w tym roku RPP nie powinna już podnosić stóp, ale gdyby do tego doszło, to będzie to najwyżej jedna podwyżka.

Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miał w czerwcu spadek cen żywności (o 2,0%) oraz opłat w zakresie łączności (o 1,7%) i transportu (o 0,3%), co obniżyło wskaźnik odpowiednio o 0,45 pkt proc., 0,07 pkt proc. i 0,03 pkt proc. Podwyżki cen towarów i usług związanych z mieszkaniem (o 0,2%) podniosły ten wskaźnik o 0,05 pkt proc.

Zdaniem Przemysława Kwietnia spadek cen w kategorii łączność następuje zwykle, gdy któryś z wielkich operatorów dokonuje zmian taryf w okresie odnotowywanym przez GUS.

W II kwartale br., w stosunku do kwartału poprzedniego, ceny towarów i usług konsumpcyjnych były wyższe o 1,5% (w porównaniu do analogicznego okresu 2010 r. - o 4,6%). Wzrosły ceny odzieży i obuwia (o 3,7%), żywności (o 2,8%), a także opłaty związane z transportem (o 2,7%). Obniżyły się natomiast opłaty w zakresie łączności (o 1,3%).

Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w skali roku w czerwcu był niższy niż w maju br. (4,2% wobec 5,0%), lecz nadal znajdował się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5%).

Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały podwyżki cen żywności (o 6,7%) oraz opłat związanych z mieszkaniem (o 5,1%), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,46 pkt proc. i 1,30 pkt proc. Spadek cen w zakresie łączności (o 3,6%) obniżył wskaźnik w tym okresie o 0,16 pkt proc.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę