Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

GUS podał dane o bezrobociu i sprzedaży

3 grudnia 2015
Sprzedaż detaliczna we wrześniu wzrosła o 3,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2012 roku, a miesiąc do miesiąca spadła o 0,9 proc. - podał we wtorek GUS.
Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła o 4,1 proc. rok do roku.


Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna we wrześniu wzrosła o 4,6 proc. w ujęciu rocznym, a miesięcznym spadła o 0,23 proc.

Bezrobocie we wrześniu wyniosło 13 proc. wobec 13 proc. w sierpniu - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Najwyższe bezrobocie utrzymywało się nadal w województwie warmińsko-mazurskim, a najniższe w wielkopolskim.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu września wyniosła 2 mln 83,1 tys. osób i była niższa niż przed miesiącem o 0,1 tys. osób. W stosunku do liczby bezrobotnych zarejestrowanych przed rokiem liczba ta była wyższa o 104,1 tys. osób.

Najwyższe bezrobocie utrzymywało się nadal w województwach: warmińsko-mazurskim (20,4 proc.), kujawsko-pomorskim (17,5 proc.) i zachodniopomorskim (16,9 proc.), a najniższe: w wielkopolskim (9,4 proc.), mazowieckim (11 proc.) oraz śląskim (11,1 proc.).

Jak poinformował GUS, w stosunku do sierpnia bezrobocie najbardziej spadło w województwach: łódzkim (o 0,9 proc.), dolnośląskim i lubuskim (po 0,6 proc.), wielkopolskim (o 0,5 proc.), natomiast zwiększyło się w województwach: zachodniopomorskim (o 1,2 proc.), pomorskim (o 1,1 proc.) i świętokrzyskim (o 0,9 proc.).

W porównaniu z wrześniem ub. r. stopa bezrobocia wzrosła we wszystkich województwach, w największym stopniu w: mazowieckim (o 9,3 proc.), małopolskim (o 7,5 proc.), świętokrzyskim (o 7,3 proc.), śląskim (6,9 proc.) oraz lubelskim (o 5,8 proc.).

Z danych GUS na koniec września 2013 roku wynika, że do urzędów pracy w ciągu miesiąca zgłosiło się 252,5 tys. osób, czyli o 48,9 tys. osób więcej niż przed miesiącem i 2,8 tys. osób mniej niż przed rokiem.

GUS poinformował ponadto, że na koniec września pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 73,5 tys. ofert pracy wobec 77,2 tys. przed miesiącem i 82,9 tys. przed rokiem.
W końcu września urzędy pracy dysponowały ofertami pracy dla 50,5 tys. osób.

Ponadto GUS poinformował, że na koniec września 349 zakładów pracy zadeklarowało zwolnienie w najbliższym czasie 37,5 tys. pracowników, w tym 8,5 tys. osób z sektora publicznego. Przed rokiem było to odpowiednio: 534 zakłady, 36,5 tys. pracowników, w tym 10 tys. z sektora publicznego.

Z danych GUS wynika, że wydajność pracy w przemyśle w okresie styczeń-wrzesień wzrosła o 2,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2012 roku, przy mniejszym o 1,1 proc. zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 3 proc.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę