Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

GUS: inflacja w styczniu rdr 0,7 proc.

5 stycznia 2016
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu wzrosły o 0,7 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Podrożały m.in. warzywa i owoce, drób, jaja, wyroby cukiernicze, alkohol i papierosy.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług wzrosły w styczniu o 0,9 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,3 proc.
Zgodnie z komunikatem GUS ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w stosunku do poprzedniego miesiąca o 1,4 proc. Więcej niż w grudniu ub. roku konsumenci płacili za warzywa i owoce.
"Wzrosły ceny drobiu, artykułów w grupie "mleko, sery i jaja", tłuszczów roślinnych, wyrobów cukierniczych i miodu, ryb, ryżu, a także masła. Mniej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili natomiast za cukier oraz mięso wieprzowe. W styczniu br. odnotowano wzrost cen napojów bezalkoholowych" - poinformował urząd statystyczny.
Za napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe należało w styczniu zapłacić o 0,8 proc. więcej niż w grudniu ub. roku. W ubiegłym miesiącu spadły natomiast ceny odzieży i obuwia (o 3,9 proc.).
GUS wskazał, że ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w styczniu o 0,2 proc. Podrożało użytkowanie mieszkań; wzrosły opłaty za usługi kanalizacyjne oraz zaopatrzenie w wodę, a także opłaty za najem mieszkań. Spadły natomiast opłaty za wywóz śmieci.
"W styczniu br. wzrosły ceny nośników energii, głównie w wyniku podwyżek cen gazu ziemnego. Podrożała energia cieplna i opał. Potaniała natomiast energia elektryczna. Więcej niż w grudniu ub. roku płacono za towary i usługi w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego" - zauważył GUS.
Według Urzędu w styczniu spadły opłaty związane ze zdrowiem. Potaniały artykuły farmaceutyczne, ale więcej płaciliśmy za usługi lekarskie i stomatologiczne.
"Ceny towarów i usług związanych z transportem były o 1 proc. niższe niż w grudniu ub. roku. Obniżono opłaty za usługi transportowe, głównie w wyniku spadków cen w zakresie pasażerskiego transportu powietrznego. Potaniały także paliwa do prywatnych środków transportu oraz samochody osobowe" - napisano w komunikacie.
Niższe były opłaty związane z łącznością - mniej płacono za usługi telekomunikacyjne. Nieznaczny spadek cen odnotowano w przypadku towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą. "Mniej niż w grudniu ub. roku płacono za turystykę zorganizowaną za granicą. Potaniał sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny oraz gazety i czasopisma. Podrożały natomiast książki" - wyliczył GUS.
Nie zmieniły się przeciętnie opłaty związane z edukacją, ale wzrosły ceny w restauracjach i hotelach.
"Spośród innych towarów i usług, więcej niż w poprzednim miesiącu należało zapłacić za wyroby kosmetyczne i perfumeryjne. Podniesiono opłaty w zakresie opieki społecznej, a także za usługi świadczone w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i zakładach pielęgnacyjnych. Mniej płacono za środki do higieny osobistej" - dodał GUS.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę