Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

GUS: inflacja w styczniu rdr 0,7 proc.

5 stycznia 2016
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu wzrosły o 0,7 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Podrożały m.in. warzywa i owoce, drób, jaja, wyroby cukiernicze, alkohol i papierosy.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług wzrosły w styczniu o 0,9 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,3 proc.
Zgodnie z komunikatem GUS ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w stosunku do poprzedniego miesiąca o 1,4 proc. Więcej niż w grudniu ub. roku konsumenci płacili za warzywa i owoce.
"Wzrosły ceny drobiu, artykułów w grupie "mleko, sery i jaja", tłuszczów roślinnych, wyrobów cukierniczych i miodu, ryb, ryżu, a także masła. Mniej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili natomiast za cukier oraz mięso wieprzowe. W styczniu br. odnotowano wzrost cen napojów bezalkoholowych" - poinformował urząd statystyczny.
Za napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe należało w styczniu zapłacić o 0,8 proc. więcej niż w grudniu ub. roku. W ubiegłym miesiącu spadły natomiast ceny odzieży i obuwia (o 3,9 proc.).
GUS wskazał, że ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w styczniu o 0,2 proc. Podrożało użytkowanie mieszkań; wzrosły opłaty za usługi kanalizacyjne oraz zaopatrzenie w wodę, a także opłaty za najem mieszkań. Spadły natomiast opłaty za wywóz śmieci.
"W styczniu br. wzrosły ceny nośników energii, głównie w wyniku podwyżek cen gazu ziemnego. Podrożała energia cieplna i opał. Potaniała natomiast energia elektryczna. Więcej niż w grudniu ub. roku płacono za towary i usługi w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego" - zauważył GUS.
Według Urzędu w styczniu spadły opłaty związane ze zdrowiem. Potaniały artykuły farmaceutyczne, ale więcej płaciliśmy za usługi lekarskie i stomatologiczne.
"Ceny towarów i usług związanych z transportem były o 1 proc. niższe niż w grudniu ub. roku. Obniżono opłaty za usługi transportowe, głównie w wyniku spadków cen w zakresie pasażerskiego transportu powietrznego. Potaniały także paliwa do prywatnych środków transportu oraz samochody osobowe" - napisano w komunikacie.
Niższe były opłaty związane z łącznością - mniej płacono za usługi telekomunikacyjne. Nieznaczny spadek cen odnotowano w przypadku towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą. "Mniej niż w grudniu ub. roku płacono za turystykę zorganizowaną za granicą. Potaniał sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny oraz gazety i czasopisma. Podrożały natomiast książki" - wyliczył GUS.
Nie zmieniły się przeciętnie opłaty związane z edukacją, ale wzrosły ceny w restauracjach i hotelach.
"Spośród innych towarów i usług, więcej niż w poprzednim miesiącu należało zapłacić za wyroby kosmetyczne i perfumeryjne. Podniesiono opłaty w zakresie opieki społecznej, a także za usługi świadczone w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i zakładach pielęgnacyjnych. Mniej płacono za środki do higieny osobistej" - dodał GUS.


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę