Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Gruszka pomaga pszczołom

3 grudnia 2015
Karolina Gruszka, znana aktorka młodego pokolenia, pomaga Greenpeace w kampanii „Przychylmy pszczołom nieba”, mającej na celu ochronę pszczół.
- Zawsze uważałam, że człowiek powinien mieć szacunek dla przyrody. W końcu jesteśmy jej częścią i od niej zależymy. Myślę, że jako gatunek zapędziliśmy się trochę i tego szacunku nam zdecydowanie brakuje. Od niedawna jestem mamą i bardzo zależy mi, aby moja córeczka dorastała w zdrowym i czystym środowisku oraz miała dostęp do żywności najlepszej jakości. Niestety bez pszczół to będzie niemożliwe. Cieszę się, że Greenpeace rozpoczął tę kampanię i że mogłam pomóc – mówi Karolina Gruszka.

Kampania „Przychylmy pszczołom nieba” jest nową kampanią Greenpeace, rozpoczętą na początku kwietnia tego roku. Jej celem jest powstrzymanie wymierania pszczół i innych owadów zapylających poprzez doprowadzenie do ograniczenia chemizacji rolnictwa, a w szczególności wyeliminowania z użycia pestycydów z grupy neonikotynoidów, które zidentyfikowano jako najbardziej niebezpieczne dla zapylaczy.

Kampania ta jest na razie ograniczona do starego kontynentu. Prowadzi ją kilkanaście biur Greenpeace w Europie. Także w Polsce. W jej ramach na początku kwietnia b.r opublikowano raport „Spadek populacji pszczół - przegląd czynników zagrażających owadom zapylającym i rolnictwu w Europie” oraz zorganizowano konferencję, na której Greenpeace wraz z największymi polskimi związkami pszczelarskimi, wystosował apel do ministra rolnictwa o wsparcie działań mających na celu ochronę pszczół i innych owadów zapylających . Jak podkreśla Greenpeace Polska udział znanej aktorki jest następnym krokiem w podnoszeniu świadomości społecznej na temat problemu wymierania pszczół.

- Poprosiliśmy o pomoc Karolinę gdyż czuliśmy, że dzięki swojej naturalności i charakterystycznemu, dziewczęcemu urokowi będzie idealna do roli pszczoły – owada uroczego i kojarzącego się z naturą. Nie pomyliliśmy się. Karolina wypadała świetnie. Jestem pewien, że dzięki niej uda nam się dotrzeć z informacją o problemie wymierania pszczół do szerokiej opinii publicznej. Bardzo nam na tym zależy, aby ludzie zdali sobie sprawę, że chemizacja rolnictwa nie jest dobrym rozwiązaniem, zarówno dla pszczół jak i dla konsumentów żywności oraz środowiska – informuje  Jacek Winiarski, rzecznik polskiego Greenpeace.

Zjawisko wymierania pszczół nasila się w ostatnich latach. W USA ginie co roku 1/3 pszczół, w Europie 15% - 20%, w Chinach są już rejony gdzie nie ma ich w ogóle. Przyczyn tego zjawiska jest wiele, ale do głównych zalicza się zmiany klimatu, pasożyty i chemizację rolnictwa. Właśnie tę ostatnią przyczynę, wielu naukowców wskazuje jako szczególnie znaczącą i możliwą do szybkiego wyeliminowania.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę