Marszałkowie województw będą musieli prowadzić rejestr wstępnie uznanych grup producentów rolnych oraz uznanych organizacji producentów i ich zrzeszeń, w tym również ponadnarodowych. Teraz takiego obowiązku nie ma. Zmianę wymusza nowelizacja ustawy o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu oraz rynku suszu paszowego.
Z projektu nowelizacji przyjętej przez rząd wynika, że prowadzenie rejestru to czynność czysto administracyjna, jednak konsekwencje tego przepisu mają być dalej idące. Grupy producentów rolnych mają być poddane ściślejszej kontroli. W projekcie zapisano również to, że dyrektorzy oddziałów regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będą mogli przeprowadzać kontrole w grupach, które wystąpią o przyznanie pomocy finansowej z funduszy krajowych lub unijnych. "Chodzi o to, aby zapewnić zgodność przyznanego wsparcia z warunkami przyznawania pomocy na dany rok. Dyrektor oddziału ARiMR będzie także monitorował i oceniał sposób wdrażania krajowej strategii programów operacyjnych" - napisano w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu. Ta kwestia jest bardzo istotna, gdyż co roku wiele grup producentów występuje o dotacje np. na inwestycje w przechowalnictwo czy marketing. Ostatni nabór wniosków o dotacje dla grup ruszył w sierpniu i - jak wynika z pierwszych informacji - podania o dotacje złożyło 20 organizacji (spółek, spółdzielni, zrzeszeń), a wartość wsparcia ma sięgnąć 100 mln złotych.
Przypomnijmy, że wstępnie uznana grupa producentów rolnych to organizacja zrzeszająca minimum 5 osób i posiadająca osobowość prawną, czyli musi być wpisana do Krajowego Rejestru Przedsiębiorców. Istotne jest także to, że taka grupa musi się wykazać odpowiednią wielkością sprzedaży, aby uzyskać świadectwo wstępnego uznania - w roku poprzedzającym złożenie wniosku sprzedaż produktów rolnych członków grupy musi wynieść równowartość co najmniej 50 tys. euro.
Rząd zdecydował również o tym, że nowa ustawa o rynkach wprowadzi zmiany dotyczące produkcji tytoniu. Na skutek zmiany unijnego prawa z ustawy zostanie usunięty podział krajowej płatności uzupełniającej do tytoniu na część związaną i niezwiązaną z produkcją surowca. Teraz bowiem będą wypłacane tylko płatności "niezwiązane z produkcją tytoniu".