Będą ułatwienia w organizowaniu grup producentów rolnych. Prezydent Lech Kaczyński podpisał z końcem starego roku stosowną nowelizację ustawy. Teraz zrzeszać się będą mogli nie tylko rolnicy, osoby prawne i spółki ale także członkowie spółdzielni.
Dzięki tej zmianie grup producentów rolnych ma być więcej. Warunkiem prowadzenia takiej działalności przez członków spółdzielni jest zrzeszenie co najmniej pięciu producentów wytwarzających ten sam produkt. To umożliwi sięgnięcie po wsparcie finansowe.
Jan Krzysztof Adranowski wiceminister rolnictwa: Grupa producencka nie będzie płaciła podatku dochodowego od osób prawnych, od sprzedaży produktów pochodzących z gospodarstw członków.
Nowelizacja ustawy zwalnia grupy producentów rolnych z podatku od wszystkich posiadanych nieruchomości. Tak jak do tej pory będą one mogły otrzymać fundusze na dodatkowe szkolenia oraz uzyskać preferencyjne kredyty.
Krzysztof Nosal, Wielkopolska Izba Rolnicza: Władze obecnych spółdzielni będą zachęcały rolników, żeby na ich bazie tworzyć grupy producenckie, pomogą im w tej części administracyjnej, a będą zainteresowane z prostego powodu: że będą mogły nie płacić podatku od nieruchomości, będą mogły poszerzyć swoją działalność.
Dotychczas zarejestrowano w Polsce zaledwie 126 grup producenckich. Ma być ich jednak coraz więcej – zapowiada ministerstwo rolnictwa. Przez najbliższe 6 lat rząd chce wydać na ich cel około 130 milionów euro. W Polsce grupy wspierane są przez pierwsze pięć lat swojej działalności. W pierwszych dwóch latach mogą one otrzymać równowartość 5% sprzedanej produkcji rolnej – nie przekraczającej jednak 100 tysięcy euro.