Kontynuację współpracy Grupy Wyszehradzkiej także po przystąpieniu jej krajów do Unii Europejskiej zapowiedzieli po poniedziałkowym szczycie w Budapeszcie prezydenci Węgier, Polski, Słowacji i Czech.
Wszyscy uczestniczący w szczycie politycy opowiedzieli się za kontynuowaniem współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej. - Wyszehrad żył, żyje i będzie żył po przystąpieniu do Unii - zadeklarował prezydent Słowacji Rudolf Schuster. - Współpraca wyszehradzka była, jest i będzie w przyszłości - wtórował mu prezydent Czech Vaclav Klaus. - Będziemy chcieli nieco zmienić formułę i zakres działalności Wyszehradu, ale powinien on działać dalej, bo jest „przydatnym pojazdem”, może nam się przydać szczególnie wtedy, kiedy będzie trudniej, a trudne czasy nie są wykluczone - powiedział polskim dziennikarzom Kwaśniewski.
Zgromadzeni w Budapeszcie prezydenci państw Grupy rozmawiali o unijnym traktacie konstytucyjnym. Aleksander Kwaśniewski powiedział, że nie chce się na ten temat wypowiadać, by swoimi wypowiedziami nie zakłócać procesu toczących się negocjacji. Gospodarz szczytu prezydent Węgier Ferenc Madl zasygnalizował chęć Węgrów, aby w przyszłej konstytucji Unii znalazł się zapis o ochronie praw mniejszości narodowych jako "szczególnej wartości".
Kwaśniewski zapowiedział większą aktywność Grupy w tzw. wymiarze wschodnim polityki Unii. Dotyczyć to ma krajów pozostających poza europejskimi strukturami, m.in. Ukrainy, Białorusi, Mołdawii i krajów bałkańskich.
Wśród "specyficznych" punktów wspólnych działań Grupy Kwaśniewski wymienił m.in. współpracę w ramach uszczelniania granic zgodnie z wymogami z Schengen oraz liczne projekty infrastrukturalne, m.in. budowę dróg, sieci gazowych i energetycznych.
Kolejny Szczyt Grupy Wyszehradzkiej zapowiedziany został na przyszły rok w Bratysławie.
Grupę Wyszehradzką utworzono 15 lutego 1991 r. Celem Grupy było przede wszystkim zharmonizowanie działań jej uczestników - Czech, Polski, Słowacji i Węgier - na rzecz integracji z instytucjami europejskimi. Grupa ma charakter nieformalny, ale na spotkaniu w Bratysławie w maju 1999 r. ustalono, że premierzy krajów członkowskich będą się spotykać dwa razy do roku.
1010 hPa
3 km/h
1010 hPa
3 km/h
Wybór Prezydenta RP 2025. Aby polskim rolnikom żyło się lepiej to Kto powinien zostać Prezydentem Polski