Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Grunt to rekord

23 lutego 2009
Te informacje dla wszystkich były sporym zaskoczeniem. Ceny gruntów ornych w zeszłym roku gwałtownie poszły w górę mimo ogólnej zeszłorocznej dekoniunktury w rolnictwie. Spróbujemy odpowiedzieć dlaczego tak się stało.
Do tego, że ziemia rolnicza drożeje zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Od momentu wejścia do Unii Europejskiej grunty podrożały już trzykrotnie. W ostatnim słabym roku wydawało się, że ten trend zostanie odwrócony. Nic bardziej mylnego. Z danych Agencji Nieruchomości Rolnych wynika, że za hektar gruntów ornych trzeba już zapłacić ponad 12,5 tysiąca złotych.

Tomasz Nawrocki – prezes ANR: widmo kryzysu, który pojawił się i niepewność co do dalszej oferty kredytowej spowodowała, że rolnicy, którzy mieli zamiar kupowania gruntów w 2009 przystąpili do przetargów w 2008.

Ale to nie jedyny powód. Rolnicy dobrze wiedzą, że z końcem tego roku nie będzie już możliwości taniego finansowania zakupu ziemi.

Wiktor Szmulewicz - prezes KRIR: odejście od preferencyjnych kredytów na zakup ziemi dzisiaj jeszcze ostatni rok jest dopłat z budżetu państwa na co Polska ma zgodę UE.

Do tego dochodzą informacje o planach radykalnych zmian w zasadach dzierżawy państwowych gruntów, które mogą zachęcać do wykupu na obecnych warunkach. Sprawę w niektórych województwach komplikują roszczenia byłych właścicieli lub ich spadkobierców.

Na przykład z takiego powodu w Wielkopolskiem 90% gruntów Agencja nie może sprzedać. Głód ziemi spowodował, że w tym województwie ceny ziemi na przetargach osiągały nawet cenę 40 tysięcy złotych.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę