Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Grudniowe wyróżnienia dla Polic

17 stycznia 2006

Końcówka 2005 r. to czas wyróżnień dla Z.Ch. Police. W grudniu Spółka otrzymała certyfikat ekologiczny Eko-Znak dla kompleksowego nawozu nieorganicznego Polimag S. Wyróżnienie przyznało Polskie Centrum Badań i Certyfikacji (PCBC). Pod koniec roku Z.Ch. Police otrzymały także podziękowania i słowa uznania od Okręgowej Stacji Rolniczo-Chemicznej w Kielcach za kolejny już cykl badań gleb.

Przyznanie certyfikatu ekologicznego odbyło się podczas spotkania z krajowymi dystrybutorami nawozów, jakie Z.Ch. Police zorganizowało w grudniu 2005 r. w Szczecinie.

- Jest to znak o najwyższej randze unijnej - zaznaczyła Ewa Pietrkiewicz, zastępca kierownika pilskiego oddziału Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji, która wręczyła certyfikat Mirosławowi Bachórskiemu, prezesowi Z.Ch. Police.

Wręczając prezesowi spółki certyfikat Ewa Pietrkiewicz podkreśliła dorobek Polic na rzecz promowania ekologicznej jakości swoich wyrobów. Przyznanie certyfikatu spółce plasuje ją – zdaniem R. Pietrkiewicz - wśród najlepszych firm na świecie.

- Od dzisiaj na pewno nie jest uprawnione stwierdzenie, że Police produkują nawozy sztuczne – mówił podczas odbierania Eko-Znaku Mirosław Bachórski – Są to nawozy mineralne i ekologiczne.

Eko-Znak jest certyfikatem dobrowolnym. Mogą go otrzymać wyroby krajowe i zagraniczne nie powodujące negatywnych skutków dla środowiska. Podstawą certyfikacji są wyniki badań potwierdzających zgodność z przyjętymi przepisami i kryteriami.

W grudniu 2005 r. Z.Ch. Police otrzymały także podziękowania i słowa uznania za realizację kolejnego już cyklu badań gleb. Program ten spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem przez świętokrzyskich rolników.

Podziękowania za ten projekt przysłała do Z.Ch. Police Okręgowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Kielcach.

„Z uwagi na trudną sytuację finansową rolników naszego regionu, forma pomocy w postaci badań gleb jest bardzo doceniana przez rolników. Twierdzą oni, że stosowanie nawozów wieloskładnikowych łagodzi skutki zaniżonego nawożenia i błędów agrotechnicznych oraz wzbogaca glebę w niezbędne mikroelementy” – czytamy w liście do Zakładów.

Projekt realizowany był w ramach trwającego już trzy lata programu poprawnego nawożenia, który Zakłady Chemiczne Police SA prowadzą we współpracy z 16 stacjami rolniczymi z całego kraju.

Tylko w ubiegłym roku sprawdzono ponad 15,5 tys. próbek w 1630 gospodarstwach rolnych, których wyniki pozwalają określić odczyn gleby oraz zawartość łatwo przyswajalnego fosforu, potasu i magnezu.

Badania, które realizowały Police wraz z kielecką stacją objęły większe gospodarstwa specjalizujące się w uprawie różnych roślin. Rolnicy, których gospodarstwa objęte były badaniem otrzymali ze stacji broszury z wynikami wraz z zaleceniami i planem nawozowym oraz publikacjami Zakładów pt. „System nawożenia POLICE” oraz „Nawożenie warzyw w uprawie polowej”.

- Broszury te rolnicy doceniają jako vademecum o potrzebach nawozowych i doborze poszczególnych nawozów wieloskładnikowych – relacjonuje dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Kielcach Zygmunt Kamiński i zwraca uwagę, że badania gleb mają także swój aspekt ekologiczny. - Na ich podstawie można tak regulować nawożeniem, aby zapobiegać degradacji gleby nie doprowadzając do zubożenia środowiska glebowego i zanieczyszczenia wód gruntowych – wyjaśnia dyrektor Kamiński.

Badania gleb to jeden z elementów realizowanej od lat strategii Zakładów Chemicznych Police SA na krajowym rynku rolnym. Działania te realizują główne założenie, polegające na tym, że oferta firmy z Polic to nie tylko nawozy, ale cały system nawożenia dostarczany wraz z produktem. Stąd m.in. stałe kontakty specjalistów z Z.Ch. Police SA z ośrodkami doradztwa rolnego, broszury doradcze, a także program komputerowy POLICENaw optymalizujący gospodarkę nawozową.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę