Końcówka 2005 r. to czas wyróżnień dla Z.Ch. Police. W grudniu Spółka otrzymała certyfikat ekologiczny Eko-Znak dla kompleksowego nawozu nieorganicznego Polimag S. Wyróżnienie przyznało Polskie Centrum Badań i Certyfikacji (PCBC). Pod koniec roku Z.Ch. Police otrzymały także podziękowania i słowa uznania od Okręgowej Stacji Rolniczo-Chemicznej w Kielcach za kolejny już cykl badań gleb.
Przyznanie certyfikatu ekologicznego odbyło się podczas spotkania z krajowymi dystrybutorami nawozów, jakie Z.Ch. Police zorganizowało w grudniu 2005 r. w Szczecinie.
- Jest to znak o najwyższej randze unijnej - zaznaczyła Ewa Pietrkiewicz, zastępca kierownika pilskiego oddziału Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji, która wręczyła certyfikat Mirosławowi Bachórskiemu, prezesowi Z.Ch. Police.
Wręczając prezesowi spółki certyfikat Ewa Pietrkiewicz podkreśliła dorobek Polic na rzecz promowania ekologicznej jakości swoich wyrobów. Przyznanie certyfikatu spółce plasuje ją – zdaniem R. Pietrkiewicz - wśród najlepszych firm na świecie.
- Od dzisiaj na pewno nie jest uprawnione stwierdzenie, że Police produkują nawozy sztuczne – mówił podczas odbierania Eko-Znaku Mirosław Bachórski – Są to nawozy mineralne i ekologiczne.
Eko-Znak jest certyfikatem dobrowolnym. Mogą go otrzymać wyroby krajowe i zagraniczne nie powodujące negatywnych skutków dla środowiska. Podstawą certyfikacji są wyniki badań potwierdzających zgodność z przyjętymi przepisami i kryteriami.
W grudniu 2005 r. Z.Ch. Police otrzymały także podziękowania i słowa uznania za realizację kolejnego już cyklu badań gleb. Program ten spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem przez świętokrzyskich rolników.
Podziękowania za ten projekt przysłała do Z.Ch. Police Okręgowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Kielcach.
„Z uwagi na trudną sytuację finansową rolników naszego regionu, forma pomocy w postaci badań gleb jest bardzo doceniana przez rolników. Twierdzą oni, że stosowanie nawozów wieloskładnikowych łagodzi skutki zaniżonego nawożenia i błędów agrotechnicznych oraz wzbogaca glebę w niezbędne mikroelementy” – czytamy w liście do Zakładów.
Projekt realizowany był w ramach trwającego już trzy lata programu poprawnego nawożenia, który Zakłady Chemiczne Police SA prowadzą we współpracy z 16 stacjami rolniczymi z całego kraju.
Tylko w ubiegłym roku sprawdzono ponad 15,5 tys. próbek w 1630 gospodarstwach rolnych, których wyniki pozwalają określić odczyn gleby oraz zawartość łatwo przyswajalnego fosforu, potasu i magnezu.
Badania, które realizowały Police wraz z kielecką stacją objęły większe gospodarstwa specjalizujące się w uprawie różnych roślin. Rolnicy, których gospodarstwa objęte były badaniem otrzymali ze stacji broszury z wynikami wraz z zaleceniami i planem nawozowym oraz publikacjami Zakładów pt. „System nawożenia POLICE” oraz „Nawożenie warzyw w uprawie polowej”.
- Broszury te rolnicy doceniają jako vademecum o potrzebach nawozowych i doborze poszczególnych nawozów wieloskładnikowych – relacjonuje dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Kielcach Zygmunt Kamiński i zwraca uwagę, że badania gleb mają także swój aspekt ekologiczny. - Na ich podstawie można tak regulować nawożeniem, aby zapobiegać degradacji gleby nie doprowadzając do zubożenia środowiska glebowego i zanieczyszczenia wód gruntowych – wyjaśnia dyrektor Kamiński.
Badania gleb to jeden z elementów realizowanej od lat strategii Zakładów Chemicznych Police SA na krajowym rynku rolnym. Działania te realizują główne założenie, polegające na tym, że oferta firmy z Polic to nie tylko nawozy, ale cały system nawożenia dostarczany wraz z produktem. Stąd m.in. stałe kontakty specjalistów z Z.Ch. Police SA z ośrodkami doradztwa rolnego, broszury doradcze, a także program komputerowy POLICENaw optymalizujący gospodarkę nawozową.