Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Groźne ultradrobiny

30 czerwca 2015
Jak wynika z raportów Światowej Organizacji Zdrowia, średnio na milion mieszkańców dużej aglomeracji miejskiej, około czternaście tysięcy osób umiera z powodu wdychania cząsteczek stałych. Najgroźniejsze są ultradrobne cząstki pyłu zawieszonego w powietrzu, których średnica jest o kilkaset razy mniejsza od średnicy ludzkiego włosa.

Masę i stężenie tych drobin naukowcy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych badają przy pomocy aparatury Mobilnego Laboratorium Pomiarów Środowiskowych.

- To jeden z nielicznych w Polsce mobilnych pojazdów badawczych, który umożliwia  prowadzenie okresowych oraz ciągłych badań powietrza niemal w każdym rejonie Polski - mówi mgr inż. Małgorzata Bogusz z Zakładu Interdyscyplinarnych Zastosowań Fizyki NCBJ.

Na wyposażenie Mobilnego Laboratorium składa się zarówno aparatura będąca w powszechnym użyciu przez wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska, które są prawnie zobligowane do pomiarów wybranych zanieczyszczeń, jak i nowoczesne analizatory, które jako nieliczne są w stanie mierzyć liczbę ultra drobnych cząstek pyłu zawieszonego.

- Laboratorium zostało również doposażone w zestaw do pomiarów gazowych zanieczyszczeń powietrza, w tym tlenków azotu, tlenku węgla i ozonu oraz stację meteo, kontrolującą warunki meteorologiczne panujące w miejscu pomiarów – dodaje Małgorzata Bogusz.

Ważnym elementem Mobilnego Laboratorium jest dziesięciometrowy maszt stacji meteo, z ultradźwiękowym czujnikiem wiatru, kontrolujący warunki meteorologiczne panujące w miejscu pomiarów.

Ocena jakości powietrza nabiera coraz większego znaczenia, szczególnie w aglomeracjach narażonych na smog utrudniający życie mieszkańcom. Największym sprawcą zanieczyszczeń jest komunikacja samochodowa. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli w Warszawie samochody odpowiadają za 63% zanieczyszczeń.

Po Warszawie jeździ ich ponad 1,2 miliona, w tym ponad 900 tysięcy osobowych. Na każdy tysiąc mieszkańców przypadają więc 543 samochody osobowe. To więcej niż wynosi unijna średnia (484 samochody na 1000 mieszkańców) i dużo więcej niż ten sam współczynnik na przykład dla Berlina (300 samochodów na 1000 mieszkańców).

Pył zawieszony w powietrzu może być przyczyną dolegliwości, takich jak: uporczywy kaszel, infekcje dróg oddechowych czy choroby alergiczne. Jego wdychanie zwiększa także ryzyko wystąpienia astmy, obturacyjnej choroby płuc, niewydolności serca, nadciśnienia tętniczego, a nawet zawału serca, udaru mózgu czy niektórych nowotworów złośliwych (m.in. raka płuc). Długotrwałe wdychanie pyłu zawieszonego w powietrzu przyspiesza również starzenie się układu nerwowego, co zwykle prowadzi do upośledzenia sprawności umysłowej.

Unowocześnienie aparatury pomiarowej, a także przygotowanie zaawansowanych algorytmów służących do analizowania i prognozowania stężeń pyłu zawieszonego pozwoli na szybsze reagowanie w celu redukcji stężenia zanieczyszczenia w atmosferze, a tym samym przyczyni się do poprawy stanu zdrowia mieszkańców.

Korzyści dla Laboratorium Pomiarów Środowiskowych:

Dzięki funduszom z Projektu, Laboratorium Pomiarów Środowiskowych otrzymało na remonty i budowę mobilnego laboratorium niemal 2,2 mln zł. Intencją projektu było również doprowadzenie do zacieśnienia współpracy między różnymi instytucjami naukowymi i badawczymi. Mobilne laboratorium pozwoliło na nawiązanie jej m.in. z Instytutem Chemii i Techniki Jądrowej, Politechniką Warszawską, Instytutem Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, jak również z firmą KAMIKA Instruments.

Szczegółowy tytuł projektu 4 LABy:

„Wzmocnienie potencjału innowacyjnego ośrodka w Świerku w zakresie rozwoju technologii wykorzystujących promieniowanie jonizujące”

Źródło dofinansowania:

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu I. „Tworzenie warunków dla rozwoju potencjału innowacyjnego i przedsiębiorczości na Mazowszu”, Działanie 1.1 „Wzmocnienie sektora badawczo-rozwojowego” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013.
***
 

Link do materiału filmowego:

https://www.youtube.com/watch?v=oXkQ4SmsEkM


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę