Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Groźba zapaści finansowej na Ukrainie

15 grudnia 2014
MFW ostrzega, że Ukrainie, korzystającej już z pakietu ratunkowego, zabraknie 15 mld USD i ostrzegł rządy państw zachodnich, że krajowi temu grozić będzie załamanie finansowe, jeśli środki te nie znajdą się w ciągu tygodni - pisze w środę "Financial Times".

W kwietniu MFW ogłosił pakiet ratunkowy dla Ukrainy, obejmujący 17 mld USD na okres do 2016 roku. "FT" pisze, że przedstawiciele państw zachodnich, uczestniczący w rozmowach na temat sytuacji finansowej Ukrainy, wskazują na chłodne podejście do kolejnego znacznego zwiększenia pomocy dla tego kraju, gdy Kijów ociąga się z wprowadzaniem reform gospodarczych i administracyjnych wymaganych przez program pomocowy.

Według "FT", powołującego się na ludzi zaznajomionych ze stanowiskiem MFW, niedobór finansowy na Ukrainie jest rezultatem 7-procentowego spadku PKB tego kraju i załamania się ukraińskiego eksportu do Rosji, czego rezultatem jest wielki odpływ kapitałów i spadek rezerw bankowych.

Bez dodatkowych środków Kijów musiałby ostro ciąć wydatki budżetowe bądź wstrzymać obsługę zadłużenia. Od kwietnia, gdy rozpoczął się program ratunkowy, Ukraina otrzymała 8,2 mld USD od MFW i innych międzynarodowych kredytodawców.

"FT" odnotowuje, że unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Pierre Moscovici poinformował, iż Komisja Europejska, która obiecała już Ukrainie 1,6 mld euro, rozważa trzeci program ratunkowy dla tego kraju; rząd ukraiński zwrócił się do Brukseli o dodatkowe 2 mld euro.

Jednak włoski minister finansów Pier Carlo Padoan, który we wtorek przewodniczył rozmowom unijnych szefów resortów finansów na temat sytuacji na Ukrainie, oświadczył, że dodatkowe środki UE powinny być przyznane pod warunkiem, iż Kijów dołoży większych starań, jeśli chodzi o wprowadzanie reform.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk zapewnia, że jego rząd jest gotowy sięgnąć po niepopularne środki, takie jak znaczne cięcia wydatków, walka z wielką szarą strefą i dążenie do zwiększenia efektywności gospodarczej.

"FT" wskazuje, że zgodnie z zasadami MFW środków pomocowych nie można przekazać, jeśli nie ma pewności, iż kraj, dla którego są przeznaczone, będzie w stanie realizować swe zobowiązania finansowe przez kolejne 12 miesięcy; oznacza to, że Fundusz prawdopodobnie nie będzie mógł przekazać Kijowowi żadnych dodatkowych środków, dopóki nie znajdzie się wspomniane 15 miliardów USD.

Ukraiński bank centralny ujawnił w tym tygodniu, że jego rezerwy walutowe spadły z 16,3 mld USD w maju do zaledwie 9 mld USD w listopadzie. W tym okresie o prawie połowę spadły też ukraińskie rezerwy złota.

"FT" pisze, powołując się na dwie anonimowe osobistości, które uczestniczyły w unijnym spotkaniu poświęconym Ukrainie, że niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble poinformował, iż zwrócił się do ministra finansów Rosji Antona Siłuanowa o przedłużenie okresu spłaty pożyczki wysokości 3 mld USD, udzielonej przez Kreml Kijowowi w zeszłym roku, jeszcze za rządów Wiktora Janukowycza.

Zdziwienie inicjatywą Schaeublego wyraził szef brytyjskiego resortu finansów George Osborne, zwracając uwagę, że UE prosi Rosję o pomoc w czasie, gdy nakłada na nią sankcje za jej działania wobec Ukrainy - informuje na zakończenie "FT".


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę