Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Groźba upadku

14 lipca 2010
Dalsze kontynuowaniu negocjacji z grupą krajów Ameryki Łacińskiej grozi upadkiem tysięcy europejskich gospodarstw rolnych. To coraz powszechniejsza opinia nie tylko w Polsce, ale także w innych europejskich stolicach oraz Parlamencie Europejskim.

W tej sprawie w euro parlamencie panuje wyjątkowa zgodność. Wszyscy polscy posłowie mówią, że rozpoczęcie negocjacji przez Komisję Europejską z państwami grupy Mercosur było błędem, który w praktyce może oznaczać zbyt mocne otwarcie unijnych granic na żywność z rynków państw trzecich.

Czesław Siekierski – Europejska Partia Ludowa – "Rynki, na których produkuje się nie zachowując odpowiednich warunków jakościowych, dobrostanu zwierząt, wymogów środowiskowych, przez co ta produkcja jest tańsza."

Deficyt handlowy z państwami Ameryki Łacińskiej już wynosi 19 miliardów euro. Po zakończeniu negocjacji liberalizujących wymianę może wzrosnąć o kolejne 11 miliardów. A ponieważ państwa te są dużymi eksporterami żywności dwustronne porozumienie jest groźne dla unijnych farmerów.

Jarosław Kalinowski - Europejska Partia Ludowa – "Dalsze ustępstwa ze strony Unii Europejskiej, czy dalsze otwarcie na import z tamtych krajów przyczyni się do upadku dziesiątków tysięcy gospodarstw europejskich."

Protestuje nie tylko Parlament Europejski. Także w wielu stolicach panuje przekonanie, że brukselscy urzędnicy zaczynając niespodziewanie dla wszystkich negocjacje posunęli się o jeden krok za daleko.

Artur Ławniczak – wiceminister rolnictwa – "Na pewno te negocjacje trzeba zawiesić, czyli jest zdecydowany sprzeciw tego typu negocjacjom."

A takie postawienie sprawy przez ministerstwo rolnictwa popiera nawet opozycja.

Janusz Wojciechowski – Europejscy Reformatorzy i Konserwatyści – "Działania, które opóźniają te negocjacje i które stopują niedobre dla rolnictwa porozumienia - popieram ten pogląd, ten sam pogląd reprezentujemy w Parlamencie Europejskim."

Choć jest też drugie wyjście z sytuacji tak niebezpiecznej także dla polskich rolników.

Wojciech Olejniczak – Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów - "Spowolnić, zatrzymać, najlepiej wynegocjować jak najlepsze rozwiązania i oto powinniśmy się starać."

Tzw. grupa państw Mercosur to między innymi Brazylia i Argentyna jedni z największych na świecie producentów żywności.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę