- Dzięki temu, że pokazywane są bardzo dobre, godne naśladowania przykłady, rośnie zainteresowanie efektywnymi sposobami porodukcji, nowatorskim sposobem prowadzenia gospodarstwa oraz dostosowaniem własnej działalności do wymogów międzynarodowej konkurencji - mówił Wojciech Olejniczak, minister rolnictwa podczas wręczania nagród laureatom konkursu AgroLiga.
Uroczysty finał odbył się stycznia w Warszawie. Była to już XI edycja konkursu, którego laureatami zostają najlepsi, najbardziej prężni polscy rolnicy oraz najlepsze firmy związane z rolnictwem, które działają na rynku lokalnym. Redakcja miesięcznika AgroBazar, auducji Wsi i Rolnictwa TVP 1 oraz Centra i Ośrodki Doradztwa Rolniczego przez cały rok prowadziły eliminacje - oceniały i prezentowały kandydatów do nagrody. Do ścisłego finału weszło 7 gospodarstw z całego kraju. Widzowie programu 1 TVP mogli na nie głosować w systemie audiotele.
- Jesteśmy wdzięczni i chcemy podziękować wszystkim, którzy w audiotele oddali na nas swoje głosy - powiedziała Joanna Kaczyńska, która wraz z mężem zdobyła I nagrodę w kategorii rolnicy. Joanna i Wojciech Kaczyńscy z miejscowości Mystki Rzym ( woj. podlaskie ) prowadzą 132 hektarowe gospodarstwo specjalizujące się w produkcji mleka. Stado podstawowe liczy 85 krów mlecznych, a średnia roczna wydajność to 8399 l od krowy ( rekordzistka dała 11 tyś. litrów ). Gospodarstwo w 2002r. sprzedała SM Mlekovita ok. 490 tyś. l mleka w klasie ekstra.
- Nagroda, którą nas wyróżniono, była dla nas całkowitym zaskoczeniem. Na Podlasiu jest bardzo wysoki poziom rolnictwa, więc tym bardziej taki sukces cieszy. Cała sytuacja działa na nas motywująco, stanowi zastrzyk energii dla dalszej energicznej pracy. Będziemy nadal pracować nad rozwojem gospodarstwa i jednocześnie promować region podlaski - obiecała Joanna Kaczyńska. - Odwiedza nas dużo ludzi, którzy są ciekawi naszych metod gospodarowania. W ramach możliwości wszystkim staramy się pomóc. Z ogromną życzliwością spotykamy się również ze strony sąsiadów i znajomych. Bardzo dziękujemy.
Zwycięzcom gratulował również prezydent Aleksander Kwaśniewski, który uważa, że w Polsce nie brakuje wykształconych rolników prowadzących dobrze swoje gospodarstwa na najwyższym poziomie oraz firm prezentujących światowe standardy.
- Jestem przekonany, że polska wieś, polskie rolnictwo oraz związane z
nim przedsiębiorstwa mają szansę na szybki rozwój po przystąpieniu Polski
struktur europejskich - stwierdził. - Ważnym jest, abyśmy się już dziś
przygotowali do właściwego i efektywnego wykorzystania tych możliwości. Rozwój
rolnictwa zrównoważonego, przyjaznego środowisku naturalnemu, produkowanie
zdrowej żywności zapewni poprawę sytuacji materialnej rolników. To spowoduje
wzmożony popyt i przyspieszy wzrost polskiej gospodarki.
O poprawie
sytuacji w rolnictwie mówił również Olejniczak, który podkreślił, że polskich
rolników czeka jeszcze dużo pracy.
- Najważniejsze jest to, żeby wiedzieć do czego chce się dążyć i w którym kierunku chce się iść. Pracy jest dużo, ale najważniejsze jest, żeby była wizja. Trzeba myśleć o tym co robić, żeby pójść krok do przodu. Tylko wtedy będzie szansa na rozwój i na poprawę sytuacji rolnicta.