aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Gospodarka zwalnia

25 lipca 2005
Wzrost gospodarczy Polski, podobnie jak i innych nowych państw członkowskich Unii Europejskiej zwalnia – wynika z najnowszego raportu Banku Światowego. Wyniki gospodarcze państw, które przystąpiły do Unii w maju 2004 roku, stabilizują się.

Po okresie wysokiego tempa rozwoju inwestycji, eksportu, produkcji i cen wszystko wraca do normy – podsumowuje autor raportu. W okresie przedakcesyjnym łatwiej było wprowadzać reformy, programy naprawcze pod pretekstem konieczności dostosowania polskiej rzeczywistości do rzeczywistości europejskiej. Zdaniem ekspertów Banku Światowego teraz będzie trudniej dochodzić do średnich standardów życia w UE. Podobnego zdania są polscy ekonomiści.

Analitycy Banku Światowego uważają także, że możliwości przeprowadzenia reform są mniejsze w krajach, w których planowane są wybory. Tej opinii nie podzielają polscy eksperci, według których to właśnie czas po wyborach jest najlepszy na wprowadzanie zmian.

Bank Światowy prognozuje, że w tym roku PKB wzrośnie o 3,6 proc. Według polskich ekonomistów to realistyczne prognozy, ale dużo będzie zależeć od wyników wyborów i tego, jakich zmian dokona nowy rząd.


POWIĄZANE

Korporacja Spożywcza Kazachstanu kończy proces gromadzenia środków dla rolników ...

Według oficjalnych statystyk, w 2023 roku, Ukraina osiągnęła rekordową sprzedaż ...

Unia Europejska ponownie rozszerzyła preferencje handlowe na produkty z Ukrainy,...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę