Adama_poleposition_15.03_30.04

Gospodarka zwalnia

25 lipca 2005
Wzrost gospodarczy Polski, podobnie jak i innych nowych państw członkowskich Unii Europejskiej zwalnia – wynika z najnowszego raportu Banku Światowego. Wyniki gospodarcze państw, które przystąpiły do Unii w maju 2004 roku, stabilizują się.

Po okresie wysokiego tempa rozwoju inwestycji, eksportu, produkcji i cen wszystko wraca do normy – podsumowuje autor raportu. W okresie przedakcesyjnym łatwiej było wprowadzać reformy, programy naprawcze pod pretekstem konieczności dostosowania polskiej rzeczywistości do rzeczywistości europejskiej. Zdaniem ekspertów Banku Światowego teraz będzie trudniej dochodzić do średnich standardów życia w UE. Podobnego zdania są polscy ekonomiści.

Analitycy Banku Światowego uważają także, że możliwości przeprowadzenia reform są mniejsze w krajach, w których planowane są wybory. Tej opinii nie podzielają polscy eksperci, według których to właśnie czas po wyborach jest najlepszy na wprowadzanie zmian.

Bank Światowy prognozuje, że w tym roku PKB wzrośnie o 3,6 proc. Według polskich ekonomistów to realistyczne prognozy, ale dużo będzie zależeć od wyników wyborów i tego, jakich zmian dokona nowy rząd.


POWIĄZANE

15 kwietnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmo...

W związku z wnioskiem zgłoszonym na VII Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych...

Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości ogłosiła XX edycję Programu Stypendiów Po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę