aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Gospodarka się pogrąża!

20 września 2012
Roczna dynamika produkcji przemysłowej w Polsce wyniosła w sierpniu zaledwie 0,5% i była najniższa od października 2009 roku, a także niższa od oczekiwań naszych i konsensusu rynkowego.

Dane są kolejnym potwierdzeniem, iż obserwowane już wiosną spowolnienie w Europie Zachodniej odbija się coraz wyraźniej na polskiej gospodarce. Słabe były też dane o produkcji budowlano montażowej, która była o 5% niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i to pomimo ciągle pozytywnej dynamiki notowanej w inwestycjach o charakterze infrastrukturalnym.

Tym samym spowolnienie gospodarcze ma dwa motory – ograniczanie działalności przez korporacje globalne odbija się negatywnie na produkcji i prowadzi do redukcji planów inwestycyjnych. Jednocześnie w tym niekorzystnym okresie następuje ograniczanie inwestycji publicznych, co nie wróży niczego dobrego dla wzrostu gospodarczego w najbliższych kwartałach.

W tej sytuacji RPP instrukcje przed kolejną decyzją podane ma na talerzu i może nie być to ostatnia w tym roku obniżka stóp. Dla rynku dane są kolejnym już przypomnieniem, iż obserwowana w ostatnich tygodniach euforia ma niewiele wspólnego z rzeczywistością ekonomiczną.

   


POWIĄZANE

W dniu 23 maja 2024 r., w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się...

W Afryce Północno-Zachodniej (kraje Maroka, Algierii, Tunezji) wg prognozy sprze...

Nieuczciwe praktyki wielkich zgranicznych sieci handlowych to nie tylko problem ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę