Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Gospodarka się pogrąża!

20 września 2012
Roczna dynamika produkcji przemysłowej w Polsce wyniosła w sierpniu zaledwie 0,5% i była najniższa od października 2009 roku, a także niższa od oczekiwań naszych i konsensusu rynkowego.

Dane są kolejnym potwierdzeniem, iż obserwowane już wiosną spowolnienie w Europie Zachodniej odbija się coraz wyraźniej na polskiej gospodarce. Słabe były też dane o produkcji budowlano montażowej, która była o 5% niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i to pomimo ciągle pozytywnej dynamiki notowanej w inwestycjach o charakterze infrastrukturalnym.

Tym samym spowolnienie gospodarcze ma dwa motory – ograniczanie działalności przez korporacje globalne odbija się negatywnie na produkcji i prowadzi do redukcji planów inwestycyjnych. Jednocześnie w tym niekorzystnym okresie następuje ograniczanie inwestycji publicznych, co nie wróży niczego dobrego dla wzrostu gospodarczego w najbliższych kwartałach.

W tej sytuacji RPP instrukcje przed kolejną decyzją podane ma na talerzu i może nie być to ostatnia w tym roku obniżka stóp. Dla rynku dane są kolejnym już przypomnieniem, iż obserwowana w ostatnich tygodniach euforia ma niewiele wspólnego z rzeczywistością ekonomiczną.

   


POWIĄZANE

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, realizując wniosek zgłoszony na Posiedzeniu...

W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 15 stycznia 2...

Trwa nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach poddziałania „Wsparcie inwestyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę