Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Gorsze prognozy zbiorów zbóż

5 stycznia 2016
Jak poinformował Bank Gospodarki Żywnościowej, po publikacji wiosennej oceny GUS stanu upraw ozimych w Polsce prognozy zbiorów zostały obniżone.
Z opublikowanej przez GUS wiosennej oceny stanu upraw w I dekadzie maja 2012 r. wynika, że tegoroczne straty zimowe i wiosenne w powierzchni zasiewów zbóż ozimych w Polsce są znacznie wyższe niż przed rokiem. W przypadku jęczmienia ozimego oceniono je na 41,6 proc. powierzchni upraw, a pszenicy ozimej 32,4 proc. Wysokie straty odnotowano również dla pszenżyta ozimego (30,1 proc.), mniejsze dla ozimych mieszanek zbożowych (17,4 proc.) i żyta (5,3 proc. ).
W przypadku pszenicy ozimej największe straty zimowe i wiosenne wystąpiły w województwie kujawsko-pomorskim, łódzkim i wielkopolskim. Natomiast w ocenie ekspertów GUS kondycja upraw w województwie podkarpackim i podlaskim była lepsza niż przed rokiem, a w zachodnio-pomorskim określono ją na poziomie z ubiegłego roku. Ogólnie stan zasiewów pszenicy ozimej oceniono na 3,2 stopnia kwalifikacyjnego, tj. o 0,5 stopnia niżej w porównaniu do średniej z lat 2006-2010.
Natomiast stan zasiewów żyta GUS oszacował na 3,3 stopnia kwalifikacyjnego, czyli na poziomie ubiegłego roku i o 0,2 stopnia niżej od średniej z lat 2006-2010. Zasiewy żyta najwyżej oceniono w województwach małopolskim i podkarpackim, a najniżej w kujawsko-pomorskim i lubelskim. W dziesięciu województwach stan zasiewów żyta w bieżącym roku oceniono jako lepszy od analogicznej oceny w roku ubiegłym.
Przedstawione w ubiegłym tygodniu informacje potwierdzają, że wielkość tegorocznych zbiorów w kraju będzie niższa niż przed rokiem. Eksperci Sparksa w opublikowanym w dniu 6 czerwca br. raporcie prognozują, że produkcja zbóż ogółem w Polsce wyniesie 24,58 mln t, wobec 25,28 mln t prognozowanych przed miesiącem. Jednocześnie szacują, że zapasy początkowe w dniu 1 lipca 2012 r., czyli na początku sezonu 2012/2013, wyniosą 1,68 mln t, czyli o blisko 15 proc. więcej niż przed rokiem. Oznacza to, że całkowita podaż krajowa wyniosłaby w sezonie 2012/2013 26,26 mln t, wobec 28,14 mln t w kończącym się sezonie 2011/2013. Jest to spadek o niespełna 7 proc. w skali roku.
Jednakże, jeżeli z powyższych kalkulacji wyłączyć kukurydzę, to prognozy Sparksa wskazują, że podaż zbóż obniży się ponad 9 proc. do 23,12 mln ton.
Niższa produkcja zbóż będzie stanowiła czynnik sprzyjający podtrzymaniu wysokich cen w kraju, jednakże tendencje cenowe po żniwach będą przede wszystkim zależeć od sytuacji na rynku europejskim i globalnym. W krótkim okresie duże znacznie będzie mieć również kształtowanie się kursu EUR/PLN.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę