Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Gorące źródła w Gostyninie - czy to się uda?

30 maja 2006

Ma być jak w bajce: baseny lecznicze i rehabilitacyjne, park wodny, pijalnia wód mineralnych, hotel... W sobotę porozumienie w sprawie wspólnej realizacji projektu "Termy Gostynińskie" podpiszą burmistrz i marszałek województwa.

Włodzimierz Śniecikowski, burmistrz, przypomina, że po raz pierwszy lecznicze wody zostały odkryte w okolicach jego miasta jeszcze w latach 60. Postanowił wykorzystać gorące źródła, tak jak od lat robią to z powodzenem Słowacy, Węgrzy czy Austriacy.

Już jakiś czas temu Instytut Gospodarki Surowcami i Energią Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, któremu zlecił ekspertyzę, stwierdził, że występujące tam solanki zawierają zarówno jony jodu, jak i bromu w stężeniach kwalifikujących je jako wody lecznicze. Krakowianie dodawali: "Najczęstsze wykorzystanie tego typu wód wiąże się z kąpielami i inhalacjami w chorobach dróg oddechowych, chorobach reumatycznych oraz przy schorzeniach ginekologicznych i dermatologicznych".

Gorąca woda miałaby tam być wydobywana z głębokości ok. 2 km. Co ciekawe, Ponadregionalne Centrum Turystyki, Balneologii, Wypoczynku, Rozrywki i Rekreacji, z którego dobrodziejstw można by korzystać i pod dachem, i pod gołym niebem (oczywiście, także zimą) byłoby pierwszym tego typu obiektem w Polsce.vMiałoby się rozłożyć na łąkach przy ul. Bagnistej. - Cudowna zielona enklawa o powierzchni 70 ha [samo centrum zajęłoby 25 ha] w odległości zaledwie 300 m od rynku - mówi Śniecikowski.vDo tej pory Gostynin wydawał się działać w pojedynkę. Teraz do projektu włącza się samorząd województwa. Optymistyczny rozkład jazdy jest taki:
• W sobotę burmistrz i marszałek podpisują porozumienie, na mocy którego Agencja Rozwoju Mazowsza i gostynińskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej tworzą spółkę Geotermia Gostynińska.
• Do połowy lipca bydgoska firma Pion przygotowuje dokumentację projektową tzw. małej obwodnicy, przy której byłoby budowane centrum. Droga ma mieć ok. 1 km długości, zaczynać się przed kościołem w parafii św. Marcina, omijać rynek i kończyć się rondem w okolicy ulic Targowej i Zamkowej. Według burmistrza 3 mln zł na jej budowę (roboty powinny się zacząć jesienią) są zarezerwowane w budżecie województwa.
• Mniej więcej w tym samym czasie nowa spółka wykonuje odwierty i przygotowuje dokumentację geologiczną.
• W następnym etapie, do marca przyszłego roku, jest gotowa dokumentacja zakładu geotermalnego, a w ciągu 15 miesięcy całej pozostałej i dość bogatej infrastruktury.
• Centrum rusza najpóźniej za 3,5 roku.

Wszystko ma kosztować ok. 100 mln zł. Śniecikowski liczy na pieniądze z Unii Europejskiej i na to, że w ich zdobyciu pomoże samorząd województwa. - Z Unii mielibyśmy szansę nawet na 75 proc., resztę można by mieć dzięki kredytom - tłumaczy. - Nie należy się ich obawiać, bo inwestycja na pewno szybko się nam zwróci.

Co ma być w centrum
Autorzy wstępnej koncepcji zakładali, że w centrum będą m.in. baseny lecznicze i rehabilitacyjne pod dachem oraz otwarte z nieckami o różnej temperaturze, pijalnia wód mineralnych, mała muszla koncertowa, gabinety odnowy biologicznej, muzykoterapii, choreoterapii i koloroterapii, sauna, hotel z galerią sztuki, restauracja, bar, kawiarnia, wielka zjeżdżalnia tunelowa o długości 500 m, kino; • amfiteatr; • kręgielnia kryta; • 700-800 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych i ok. 20 dla autobusów.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę