FAMMU/FAPA informuje, że Europejska Agencja Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) skrytykowała i wstępnie odrzuciła badania przeprowadzone przez francuskich naukowców pod kierunkiem dr. Seralini, które zakwestionowały bezpieczeństwo żywności modyfikowanej genetycznie.
Chodzi tu o badania nad skarmianiem szczurów kukurydzą GMO NK603. W swoim wstępnym raporcie Agencja stwierdziła, że badanie to nie miało „wystarczającej jakości naukowej". Ocena EFSA została opublikowana tylko dziewięć dni po tym, jak KE zawnioskowała o ponowną ocenę kontrowersyjnego badania francuskiego Uniwersytetu w Caen.
We wstępnym raporcie EFSA oceniła, że analiza zawarta w badaniu była niewystarczająca i zwróciła się do francuskich specjalistów o przedstawienie dodatkowych wyników do 12 października br.
Wnioski agencji mającej siedzibę w Parmie wywołały jednak ponowną falę krytyki. Według FoE przez ostatnią dekadę EFSA konsekwentnie sprzyjała przemysłowi biotechnologicznemu i pomijała obawy o zdrowie i środowisko w związku z uprawami roślin modyfikowanych genetycznie. Szef działu rolnego w GP zażądał wprowadzenia moratorium na uprawy GMO motywując, że Unia potrzebuje przedefiniowania testów bezpieczeństwa, tak by uwzględniać długoterminowe efekty.
EFSA już od lat jest krytykowana za rzekome sprzyjanie interesom przemysłu biotechnologicznego. Choć EFSA broniła dotychczas swoich decyzji, w marcu br. ogłosiła działania mające na celu wyjaśnienie zasad ujawniania informacji oraz wytycznych dotyczących tego, kto może zostać ekspertem naukowym agencji. W ten sposób agencja chciała zwiększyć wiarygodność swoich ocen produktów oraz ich bezpieczeństwa, w tym m.in. bezpieczeństwa GMO.
Dr. Seralini odrzucił zarzuty EFSA podkreślając, że nie wyjawi więcej żadnych danych o doświadczeniu do czasu, gdy EFSA nie wyjawi wszystkich danych o analizie kukurydzy GMO NK603 i herbicydu Roundup, które zaważyły o uznaniu jej jako bezpieczną. Tymczasem przedstawiciele agendy Komisji DG SANCO potwierdzili, że zaproponują wprowadzenie rozporządzenia w którym przedłużą obowiązkowy czas trwania doświadczeń ze skarmianiem GMO z 28 do 90 dni.