Prezentujemy komunikat nr 1 Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych dotyczący podjętych działań w zakresie wykrywania obecności surowca końskiego w wyrobach wołowych.
W związku z informacjami z wielu państw członkowskich o występowaniu w obrocie produktów zawierających mięso końskie, które nie zostało ujęte w wykazie składników znajdujących się na etykiecie i jednocześnie zawierających nieprawdziwą informację o obecności wyłącznie mięsa wołowego, Komisja Europejska zaleciła wszystkim państwom członkowskim przeprowadzenie skoordynowanego planu kontroli mającego na celu ustalenie skali tego zjawiska.
Zgodnie z zaleceniem Komisji państwa członkowskie powinny przeprowadzić skoordynowany plan kontroli składający się z dwóch działań:
urzędowych kontroli żywności przeznaczonej dla konsumenta końcowego lub zakładów żywienia zbiorowego, wprowadzanej do obrotu lub etykietowanej jako zawierająca wołowinę,
urzędowych kontroli mięsa końskiego przeznaczonego do spożycia przez ludzi w celu wykrycia pozostałości fenylobutazonu.
Decyzją Komisji 2013/98/UE z dnia 19 lutego 2013 roku Polska została zobowiązana do pobrania i przebadania 150 próbek w celu sprawdzenia obecności niedeklarowanego mięsa końskiego w wyrobach zawierających mięso wołowe. Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych pobierze 75 próbek u producentów tych wyrobów, a Inspekcja Handlowa 75 próbek wyrobów znajdujących się w obrocie detalicznym na terenie całego kraju. Wszystkie próbki przebadane zostaną laboratoryjne w zakresie identyfikacji surowców mięsnych na podstawie analizy DNA.
Badania mięsa końskiego w celu wykrycia pozostałości fenylobutazonu przeprowadzi Inspekcja Weterynaryjna.
W Polsce w/w kontrole rozpoczęły się 1 marca bieżącego roku i zgodnie z zaleceniem Komisji będą trwały miesiąc. Pełne wyniki kontroli pozwalające na określenie skali występowania ewentualnych zafałszowań wyrobów wołowych surowcem końskim będą znane po upływie tego okresu.
Zgodnie z decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi koordynatorem w zakresie urzędowych kontroli żywności przeznaczonej dla konsumenta końcowego lub zakładów żywienia zbiorowego, wprowadzanej do obrotu lub etykietowanej jako zawierająca wołowinę, został Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych Stanisław Kowalczyk.