Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Główne ryzyka dla Polski to niski poziom spożycia i inwestycji

5 stycznia 2016
Niskie spożycie indywidualne obok spodziewanego wyhamowania inwestycji sektora publicznego, to dwa główne rodzaje ryzyka dla polskiego PKB w 2012 r. - ocenia bank HSBC w publikacji (European Economics Quarterly) z czwartkową datą.
"Spodziewamy się, że tempo wzrostu gospodarki, które wystąpiło w 2011 r. nie utrzyma się w 2012 r., a w trakcie br. gospodarka będzie spowalniać szybciej, choć stopniowo" - napisali analitycy.
"Tempo PKB było bardzo stabilne w ub. r., dynamika wahała się w wąskim paśmie od 4,5 proc. rdr w I kw. 2011 r. do 4,2 proc. rdr w III kw. Równocześnie, w trakcie ub. r. zmieniła się struktura wzrostu - najbardziej godne odnotowania przesunięcia wystąpiły w odniesieniu do popytu krajowego i spożycia indywidualnego" - stwierdzili.
To ostatnie zmniejszyło się z 4 proc. rdr w I kw. 2011 r. do 2 proc. w IV kw. 2011 r. Dane z rynku pracy sugerują, że spadkowy trend spożycia utrzyma się. Jest to powód, dla którego analitycy HSBC mniej optymistycznie oceniają perspektywę dla polskiej gospodarki niż np. niektórzy członkowie RPP.
W odróżnieniu od spożycia indywidualnego i wskaźników z rynku pracy, produkcja przemysłowa i aktywność inwestycyjna w ostatnich miesiącach okazały się lepsze od przewidywań i wyższe niż w innych krajach regionu. Silny wzrost inwestycji w IV kw. ub. r. był napędzany zarówno inwestycjami publicznymi, jak i prywatnymi - wskazują analitycy.
"Przyrost inwestycji firm prywatnych widoczny w 2011 r., jeśli się utrzyma może częściowo zrównoważyć uszczerbek inwestycji publicznych, spodziewany w drugim półroczu br. Nie uważamy jednak tego za prawdopodobne z uwagi na hamowanie spożycia krajowego, eksportu i inwestycji sektora publicznego" - dodają.
Prognoza PKB za 2012 r. banku HSBC wynosi 2,7 proc. rdr, zaś za 2013 r. 3,5 proc. rdr, produkcji przemysłowej odpowiednio 7 proc. i 8 proc. Stopa inflacji za lata 2012-13 przewidywana jest na 3,9 proc. rdr i 2,9 proc. rdr, dług publiczny na 55 proc. PKB i 54 proc. PKB, ujemne saldo budżetu na 3 proc. PKB i 2,9 proc. PKB, zaś stopa bezrobocia na koniec br. na 12,9 proc. (12,5 proc. na koniec 2013 r.).
HSBC nie zakłada zmiany oprocentowania stóp ani w obecnym roku, ani w przyszłym. W jego ocenie RPP będzie ostrożna z ich zwyżką w I półroczu br. i ostrożna z ich obniżką w 2013 r.
W swoich uwagach o polskiej gospodarce, bank wskazuje, że prężny wzrost z lat 2010-11 nie zmniejszył bezrobocia, a jego stopa rośnie od I kw. 2009 r. Przyrost zatrudnienia w firmach zwalnia od I kw. 2011 r., w lutym br. było ono tylko o 0,5 proc. wyższe niż w lutym ub. r. Trend ten nie osiągnął jeszcze swego najniższego punktu - ocenia HSBC.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę