Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

GIS ostrzega przed czeską wódką gruszkową

27 września 2012
Hruçkov vodka to kolejny alkohol z Czech, który według tamtejszych służb może być śmiertelną trucizną - alarmuje GIS i apeluje do Polaków, by nie kupowali alkoholu z nielegalnych źródeł.
"Otrzymaliśmy sygnały o kolejnym niebezpiecznym alkoholu. To wódka gruszkowa z etykietą +Hruçkov vodka+. Istnieje podejrzenie, że właśnie ten alkohol mógł być przyczyną śmierci jednej osoby w Cieszynie" - powiedział PAP rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar.
Zaapelował równocześnie do wszystkich osób, które robiły nalewki na spirytusie pochodzącym z niewiadomego źródła lub np. kupionego w Czechach, by oddawały próbki - spirytusu lub nalewek - do badań. "Mieliśmy już dwa takie przypadki w Bydgoszczy i w Tychach, kiedy w oddanych nam do badania próbkach alkoholu wykorzystywanego do robienia nalewek wykryto niebezpieczne zawartości metanolu. Obawiamy się, że kiedy sprawa już trochę ucichnie, może dojść do kolejnych tragedii właśnie z powodu skażonych nalewek" - powiedział Bondar.
Jak podkreślił, w sytuacji gdy mamy wątpliwości, lepiej wylać cały alkohol lub go przebadać.
"Ponownie też prosimy, by nie kupować alkoholu z niewiadomego źródła. Z naszych informacji wynika, że w Polsce w tzw. nieoficjalnym obiegu mogą być pewne ilości skażonego alkoholu z Czech" - zaznaczył Bondar.
Jak dodał, na razie nie zostanie zniesiona niedzielna decyzja Głównego Inspektora Sanitarnego o wstrzymaniu na terenie Polski sprzedaży alkoholi pochodzących z Czech - w punktach sprzedaży detalicznej, hurtowej oraz w punktach gastronomicznych (z wyjątkiem piwa i wina). "Tamtejsze służby wykryły źródło skażonego alkoholu, ale nie wiadomo czy jest to jedyne źródło" - wyjaśnił rzecznik.
Poinformował, że polskie służby sanitarne skontrolowały już ok. 50 tys. punktów sprzedaży alkoholu. Zabezpieczono 160 tys. butelek alkoholu z Czech, z których są pobierane próbki do badań. Eksperci nie ukrywają jednak, że skażonego alkoholu może nie być w oficjalnym obiegu; zagrożeniem jest alkohol pochodzący z niewiadomych źródeł.
W Polsce z powodu skażonego alkoholu - pochodzącego prawdopodobnie z Czech - mogło umrzeć już kilka osób.
Z kolei w Czechach z powodu zatrucia alkoholem metylowym zmarło ostatnio 26 osób. 40 dalszych ofiar zatrucia przebywa w szpitalach, niektóre z nich są w stanie krytycznym. Czeski rząd wprowadził częściową prohibicję.
Podrabiane produkty marek Ab Style i Drak są zanieczyszczone metanolem - niezwykle trującą substancją, której spożycie powoduje ślepotę. Większa dawka powoduje śmierć. Do zatruć dochodziło po spożyciu m.in. wódek Lunar i Lassky Tuzemak oraz likieru Tuzemak. Butelki ze śmiertelnie niebezpiecznym alkoholem nie mają czeskich znaków akcyzy (banderoli). Można go spotkać zarówno w butelkach o pojemności 0,5 litra, jak i w sześciolitrowych.
Dawka alkoholu metylowego grożąca uszkodzeniem nerwu wzrokowego to 4-15 ml, dawka śmiertelna minimalna wynosi 30 ml. W pierwszych godzinach od wypicia alkoholu metylowego objawy są takie same jak po wypiciu alkoholu spożywczego - pobudzenie, wesołość, wzmożona aktywność fizyczna i psychiczna. Po kilku godzinach od zatrucia (czas wystąpienia objawów zależy od wypitej ilości metanolu) dochodzi do senności, śpiączki i głębokich zaburzeń świadomości (utrata przytomności, bez możliwości dobudzenia zatrutego).
Dochodzi do zaburzeń oddychania, oddech jest przyspieszony, głęboki. Osoba zatruta ma nudności, wymioty, bóle brzucha. Może też nastąpić spadek ciśnienia tętniczego i przyspieszenie czynności serca, zaburzenia widzenia (czasem występujące z opóźnieniem) do całkowitej nieodwracalnej (najczęściej) ślepoty.
W przypadku podejrzenia zatrucia alkoholem metylowym należy udać się do najbliższego szpitala lub wezwać pogotowie ratunkowe. Jedynie podjęcie wczesnego leczenia może uchronić osoby zatrute przed poważnymi konsekwencjami.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę