Ptak_Waw_CTR_2024

Giełdy rolne idą pod młotek

5 stycznia 2016

Ministerstwo Skarbu Państwa wystawia na sprzedaż osiem centrów hurtu rolno-spożywczego. Handlujący na giełdach rolnicy i przetwórcy boją się, że nowi właściciele zmienią rynki w supermarkety z tanią zagraniczną żywnością.


Resort skarbu zamierza jeszcze w tym roku sprzedać swoje udziały w ośmiu giełdach rolnych. Jako pierwszy trafi pod młotek Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy w Broniszach. Ministerstwo nie ujawnia, ile chce zarobić na sprzedaży spółek.
W sześciu podmiotach resort rozpoczął już procesy prywatyzacyjne. W dwóch rynkach, w Lublinie i Zielonej Górze, trwają ostatnie analizy. W pięciu innych trwa procedura wyboru doradcy – jak informuje wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.
Stworzony kosztem prawie 200 mln zł rynek hurtowy w Broniszach to największa giełda rolna w Polsce. Doradca prywatyzacyjny już wycenił spółkę i przygotował projekt prospektu emisyjnego. – Na 11 stycznia zaplanowaliśmy podpisanie ostatecznych wersji tych dokumentów, po czym prospekt emisyjny zostanie przekazany do Komisji Nadzoru Finansowego – mówi Maciej Wewiór z resortu skarbu.
Sprzedawana w Broniszach żywność trafia rocznie do ponad 14 milionów konsumentów w województwach: mazowieckim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, i lubelskim. Stąd warzywa, kwiaty i owoce eksportowane są także na Wschód. Skarb Państwa ma blisko 60 proc. udziałów w spółce. Reszta należy do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz ok. 800 handlujących na giełdach rolników i przetwórców żywności. To oni najgłośniej sprzeciwiają się prywatyzacji.
– Obawiamy się, że rynki rolne przejmie wielki kapitał, który zmieni je w supermarkety, do których będzie przywożona tania żywność, np. z Chin. Polscy producenci nie będą mieli tam czego szukać – twierdzi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Gdyby rzeczywiście duże sieci handlowe chciały przejąć rynki hurtowe, transakcją zainteresowałby się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. – Jeżeli w wyniku przejęcia udziałów obroty łączących się spółek na polskim rynku przekroczą 50 mln euro, przedsiębiorcy będą musieli zgłosić nam taką transakcję, a my sprawdzimy, czy nie ograniczy konkurencji – mówi Agnieszka Majchrzak z UOKiK.
Resort skarbu przypomina, że obecni akcjonariusze giełd będą mieli prawo pierwokupu państwowych udziałów. – Stać na to będzie niewielu rolników – twierdzi Szmulewicz. Jego zdaniem proces prywatyzacji powinien być rozłożony w czasie – tak by rolnicy zdążyli zgromadzić pieniądze na wykup udziałów. Szmulewicz domaga się także od resortu skarbu gwarancji, że krajowi producenci rolni nie będą mieli mniej niż 51 proc. udziałów giełd.
– Te rynki stworzono po to, by wspierać naszą branżę rolną, i tej funkcji nie powinno się zmieniać. Podobne centra funkcjonują w Niemczech, we Francji czy w Hiszpanii. W Barcelonie 80 proc. udziałów rynku rolnego należy do miasta – tłumaczy Szmulewicz.
Resort skarbu zapewnia jednak, że prywatyzacja giełd rolnych to nie zagrożenie, ale szansa na ich rozwój finansowany przez nowych właścicieli.


Co jeszcze do prywatyzacji
Sprzedaż państwowych udziałów w centrach hurtowych to część planu prywatyzacji sektora rolno-spożywczego. Eksperci resortu skarbu pracowali nad nim przez dwa lata. Do Ministerstwa Skarbu należy większość udziałów 27 spółek działających w branży rolnej. W kolejnych pięciu resort jest większościowym udziałowcem razem z podmiotami kontrolowanymi przez Skarb Państwa. Oprócz rynków hurtowych najpierw sprywatyzowane zostaną cztery spółki hodowlane zajmujące się rozrodem zwierząt. Chodzi m.in. o Stację Hodowli i Unasieniania Zwierząt w Bydgoszczy, Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Poznaniu z siedzibą w Tulcach czy Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu. Resort uruchomił również proces prywatyzacji w Krajowej Spółce Cukrowej.


POWIĄZANE

9 października w Parlamencie Europejskim europosłowie wraz premierem Węgier Vikt...

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze ulega zmian...

Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona" zwrócił się do przewodniczącego sejmowej kom...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę